Arabia Saudyjska ma historycznego robota. Jego płeć może zadziwić

Arabia Saudyjska, delikatnie mówiąc, nie słynie z liberalnego podejścia, jeśli chodzi o prawa kobiet. Jednocześnie pierwszy w historii tego kraju robot sterowany przez sztuczną inteligencję jest stylizowany na kobietę.
Arabia Saudyjska ma historycznego robota. Jego płeć może zadziwić

Maszyna jest w stanie rozmawiać i tańczyć, a wbudowana kamera oraz dostępne oprogramowanie umożliwia jej identyfikację pojawiających się osób. Sara, bo tak nazywa się rzeczony robot, została pokazana światu w czasie konferencji LEAP23. 

Czytaj też: Ma robotyczne ramię i nie zawaha się go użyć. XGO 2 to robo-pies dla każdego

Co ciekawe, w październiku 2017 roku Arabia Saudyjska przyznała obywatelstwo robotowi o imieniu Sophia. Był to pierwszy taki przypadek na całym świecie. Samą maszynę wykorzystano swego czasu do walki o prawa kobiet na terenie tego kraju. Za tego typu akcjami stały jednak Saudyjki, które za pośrednictwem mediów społecznościowych wyrażały krytykę dotyczącą tego, że przydzielenie obywatelstwa robotowi wywołuje znacznie większe zainteresowanie opinii publicznej, aniżeli fakt, iż kobiety nie mogą nawet samodzielnie prowadzić samochodów.

Robot nazwany Sara jest w stanie prowadzić rozmowy i tańczyć

Jeśli natomiast chodzi o najnowszego przedstawiciela świata robotyki w Arabii Saudyjskiej, to Sara wykorzystuje model rozpoznający różne dialekty, analizuje zdania i rozumie ich treść. Jest również w stanie udzielać odpowiedzi, które pojawiają się także w formie tekstu. Aby rozpocząć słowne interakcje z robotem, należy go przywitać słowami: “witaj, Sara”.

Czytaj też: Nowy Bing po polsku – pierwsze wrażenia. Sztuczna inteligencja kazała mi ruszyć tyłek i ogarnąć swoje życie

Pomimo zacofania w zakresie społecznym, władze Arabii Saudyjskiej dążą do unowocześnienia kraju, choćby w kontekście gospodarki i technologii. Celem jest między innymi odejście od ropy naftowej jako podstawy tamtejszej ekonomii. W zamian Arabia Saudyjska miałaby się natomiast stać światowym potentatem technologicznym, czego pierwszym przejawem jest właśnie robot Sara. Ten w czasie swojego wystąpienia zaznaczył, iż został zaprojektowany przez saudyjskich ekspertów.