OM System znów zaskakuje. Nowy obiektyw macro oferuje rzadko spotykane powiększenie

Obiektywy makro to bardzo specyficzna kategoria instrumentów optycznych. Podstawowym parametrem istotnym przy ich wyborze są bowiem ogniskowa i skala odwzorowania, czyli to na jaki stopień powiększenia obrazu na matrycy możemy liczyć. Takim szkłem jest najnowszy OM System M. Zuiko Digital ED 90 mm f/3.5 Macro IS PRO.
OM System M. Zuiko Digital ED 90 mm f/3.5 Macro IS PRO
OM System M. Zuiko Digital ED 90 mm f/3.5 Macro IS PRO

Obiektyw przeznaczony jest do współpracy z aparatami z bagnetem mikro 4/3 i poza dobrym powiększeniem jest w stanie także współpracować z telekonwerterami.

OM System M. Zuiko Digital ED 90 mm f/3.5 Macro IS PRO – specyfikacja

  • Konstrukcja obiektywu: 18 elementów w 13 grupach (2 soczewki Super ED, 4 soczewki ED, 1 soczewka Super HR, 1 soczewka HR)
  • Kąt widzenia: ~14°
  • Liczba listków przysłony: 10 (przysłona kołowa)
  • Maksymalna wartość przysłony: f/22
  • Stabilizacja: tak, skuteczność do 6 EV, Sync-IS do 7 EV łącznie
  • Minimalna odległość ostrzenia: 22 cm
  • Średnica filtra: 62 mm
  • Wymiary (średnica x długość): około 68,9 mm × 136 mm
  • Waga: 453 g
OM System M. Zuiko Digital ED 90 mm f/3.5 Macro IS PRO

Makro dla każdego

Obiektyw jest dość niewielki, jak na swoją ogniskową i lekki. Aby umożliwić pracę w trudnych warunkach posiada uszczelnienia zgodne z normą IP53, został też przystosowany do pracy w temperaturach do -10°C. Przednia soczewka została pokryta ochronną powłoką fluorową, zwiększającą odporność na kurz i zarysowania oraz ułatwiającą czyszczenie.

Zobacz także: Recenzja Sigma 18-50 mm F2.8 DC DN Contemporary (chip.pl)

Szkło zostało wyposażone w szybki i celny autofocus z wewnętrznym ogniskowaniem, opartym o dwie niezależnie poruszane grupy soczewek dla szybszego działania. Dostępny jest przełącznik limitera, ograniczającego działanie AF tylko do bliskich dystansów. Obiektyw współpracuje z wbudowaną w nowsze korpusy funkcją składnia ostrości (Focus Stacking). Ręczne nastawianie na ostrość jest ułatwione poprzez zastosowanie znanego z innych modeli pierścienia nastaw powiązanego ze sprzęgłem – pod pierścieniem naniesiona jest także skala powiększenia.

OM System M. Zuiko Digital ED 90 mm f/3.5 Macro IS PRO

Obiektyw wyposażony został w wydajny system optycznej stabilizacji obrazu, sięgający skutecznością 6 EV. Może on współpracować ze stabilizacją dostępną w korpusie (Sync-IS), tworząc razem system 5-osiowy o skuteczności sięgającej aż 7 EV. Co ciekawe, obiektyw wyposażony został także w czujnik przyspieszenia, ułątwiający korektę niewielkich przesunięć pojawiających się przy zdjęciach makro z ręki.

OM System M. Zuiko Digital ED 90 mm f/3.5 Macro IS PRO współpracuje z telekonwerterami MC-14 (x1,4) i MC-20 (x2), pozwalając uzyskać skale odwzorowania odpowiednio 2,8:1 i 4:1.

OM System M. Zuiko Digital ED 90 mm f/3.5 Macro IS PRO

W tym ostatnim przypadku obiektyw pracuje jako 180 mm f/7.1 – warto o tym pamiętać, gdyż w takim układzie już lekkie przymknięcie przysłony może spowodować spadek jakości związany z dyfrakcją światła na listkach. Jednocześnie uzyskana wtedy skala odwzorowania 4:1 nie jest czymś, co się często spotyka w popularnych obiektywach makro, zatem pozwala na uzyskanie efektów trudnych do osiągnięcia w inny sposób.

Zobacz także: Canon EOS R8 i EOS R50 – pierwsze wrażenia i pierwsze zdjęcia. To bardzo rozsądna premiera (chip.pl)

Dostępność i cena

Najnowszy OM System M. Zuiko Digital ED 90 mm f/3.5 Macro IS PRO dostępny jest w tej chwili w przedsprzedaży. Oficjalnie dostępny będzie natomiast od 28 lutego 2023 roku. Sugerowana cena detaliczna ustalona została na 6990 zł.