Jest wielkości magnetowidu, a potrafi magazynować energię. Panele słoneczne wkrótce się bez niego nie obejdą

Będąc posiadaczami paneli słonecznych na dachu swojego domu, nie musimy oddawać całej wyprodukowanej energii do sieci. Możemy ją zmagazynować u siebie i wykorzystać na własne potrzeby. Kanadyjski wynalazek wydaje się idealnym rozwiązaniem jako domowy magazyn energii. W czym dokładnie zachwyca?
Jest wielkości magnetowidu, a potrafi magazynować energię. Panele słoneczne wkrótce się bez niego nie obejdą

Od niedawna istnieje w Polsce możliwość uzyskania dofinansowania do instalacji magazynu energii we własnym domu w ramach programu Mój Prąd. Wszystko po to, aby nie musieć oddawać całej wyprodukowanej przez panele słoneczne energii do sieci. Inwestycja w magazyny energii jest stosunkowo kosztowna, ale wzrost popularności tego rozwiązania będzie wymuszać spadek cen u producentów.

Dla niektórych prosumentów wrażliwą kwestią może być to, jakich rozmiarów i jaki wygląd będzie mieć dany magazyn energii. Niektóre modele są wielkości nawet lodówki i trudno, aby pasowały do każdego wnętrza.

Czytaj też: Panele słoneczne w duecie z magazynem energii? Sprawdzamy, czy to się opłaca z dopłatą Mój Prąd 4.0

Panele słoneczne nie obędą się bez magazynów energii. Jeden model przypomina coś znajomego

Kanadyjska firma Discover Battery opracowała coś zupełnie nowego. Akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy przypomina wyglądem i rozmiarami klasyczny magnetowid, jakie pamiętamy sprzed lat. To właśnie dzięki takiej „urodzie” urządzenie może zjednać sobie wielu prosumentów – donosi PV Magazine.

„Bateria” oparta jest na związku LiFePO4. Pojedynczy moduł o wymiarach 49 cm x 43 cm x 13 cm waży aż 44 kg. Tak stosunkowo niewielki akumulator posiada pojemność rzędu 5,12 kWh. Co najważniejsze, moduły można łączyć ze sobą, zwiększając pojemność maksymalnie do 30,72 kWh. Urządzenie zostało opracowane bez wykorzystania kobaltu w składzie, dzięki czemu może ono działać przez wiele lat. Producent daje gwarancję na 10 lat.

„Magnetowidowy” magazyn energii działa w zakresie temperatur od -20 do 55 stopni, a może być ładowany w zakresie od 0 do 45 stopni Celsjusza.

Czytaj też: Tak wygląda pierwszy na świecie magazyn energii na sprężone powietrze. Pomoże zaoszczędzić 42 tys. ton węgla

Czy najnowszy model od Discover Battery pojawi się kiedykolwiek w Polsce? Na pewno nie prędko. Produkt dopiero jest w trakcie certyfikacji i zostanie w najbliższej przyszłości wypuszczony tylko na rynek amerykański. Niemniej kompaktowy model może otworzyć zupełnie nową drogę do sposobu produkcji magazynów energii na domowe potrzeby. Miejmy nadzieję, że na rynku europejskim wkrótce spotkamy się z podobnymi wynalazkami.