Potwierdzone info — OnePlus pokaże składany smartfon jeszcze w tym roku

Składane smartfony powoli, ale nieustępliwie zajmują znaczące miejsce na rynku smartfonów. Większość głównych producentów ma już w swojej ofercie takie modele, a jeszcze w tym roku ma do nich dołączyć OnePlus. Apple, Google – a wy co, nadal się ociągacie?
Oppo Find N2

Oppo Find N2

Samsung, Huawei, Motorola, Xiaomi, Oppo, Vivo… Wszyscy ci producenci mają już w swoim portfolio składane smartfony. Niektórzy, tak jak Motorola, skupiają się tylko na jednym typie, podczas gdy inni wolą dać klientom wybór pomiędzy konstrukcją typu Fold i Flip. Wiemy już, że wkrótce swojego składaka zaprezentuje Tenco, a Honor wprowadzi swojego Magic Vs na światowy rynek. Nic więc dziwnego, że także OnePlus chce dołączyć do tego grona.

OnePlus szykuje pierwszy składany smartfon. To już nie plotka

W rzeczywistości plotki o składanym OnePlus nie są niczym nowym, bo te pojawiły się jeszcze w tamtym roku, niedługo po premierze Oppo Find N. Mówiło się wtedy, że skoro obie firmy są ze sobą blisko związane, to OnePlus może pod własną marką wprowadzić model Oppo na globalny rynek. Tak się oczywiście nie stało. Jednak z racji, że minął już jakiś czas od premiery kolejnej generacji Find N, niektórzy spekulują, że tym razem mogą się spełnić wcześniejsze przewidywania. My raczej w to wątpimy. Dlaczego?

Czytaj też: OnePlus 11 i słuchawki Buds Pro 2 już w Polsce. Poznajmy ceny nowych urządzeń

Podczas globalnej premiery OnePlus 11, podczas której ogłoszono szereg nowości, firma postanowiła uchylić też rąbka tajemnicy na temat swoich planów na kolejne miesiące, wraz ze wstępnym harmonogramem ich wprowadzenia. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że trwają prace nad modelem ze składanym wyświetlaczem. Na poniższym zdjęciu wykonanym podczas wydarzenia widać fragment takiego urządzenia, jednak nie daje on nam pewności, o jaki typ składaka chodzi. Możemy więc tylko spekulować, że pierwszym takim smartfonem od OnePlus będzie Fold.

Źródło: GizmoChina

Urządzenie ma zadebiutować w III kwartale tego roku, a więc między lipcem a wrześniem. Niestety, nic więcej na jego temat nie ujawniono i na jakiekolwiek szczegóły pozostaje nam jeszcze poczekać. Nie ma się jednak co martwić, w kolejnych miesiącach z pewnością zaczną pojawiać się jakieś przecieki.

Czytaj też: Test OnePlus 11 5G. Nie musisz być Pro, żeby zabijać flagowce

Warto jednak wspomnieć, że istnieje możliwość, iż OnePlus nie ograniczy się tylko do jednego składanego modelu. Pod koniec stycznia zauważono bowiem, że firma zarezerwowała dwa znaki towarowe – OnePlus V Flip i OnePlus V Fold. Oczywiście to samo w sobie niczego nie znaczy, producenci często rezerwują sobie pewne nazwy, których potem i tak nie używają. Patrząc jednak na zdjęcie z imprezy – widać tam dwa składane ekrany. Może to być sygnał, że pojawią się dwa modele, albo po prostu taki efekt graficzny. Cóż, wszystkiego dowiemy się w najbliższych miesiącach.

Kolejne źródła potwierdzają, że składany OnePlus nie będzie przemianowanym Oppo Find N2

Wydaje się też, że plotki o przemianowanym Oppo Find N2 można włożyć między bajki. Już samo ogłoszenie producenta sugeruje, że OnePlus opracowuje swojego składaka od podstaw. To samo potwierdza też nowy przeciek, którego dostarczył nam znany leaker Digital Chat Station. Według niego składak OnePlus będzie miał wewnętrzny wyświetlacz o rozdzielczości 2K. Już samo to pokazuje, że będzie to inny panel niż w modelu Oppo, bo tam dostajemy ekran o rozdzielczości 1792 × 1920 pikseli, któremu zdecydowanie bliżej jest do Full HD+ niż do 2K.

To jednak nie oznacza, że firma całkowicie odetnie się od doświadczeń Oppo. Spodziewamy się pewnych podobieństw pomiędzy modelami, a że Find N2, podobnie jak jego poprzednik, jest naprawdę udanym smartfonem, liczymy na podobne efekty także w nadchodzącym OnePlus Fold (tak niektórzy go roboczo nazywają). W zasadzie trochę szkoda, że coraz bardziej maleją szanse na doczekanie się globalnej premiery Find N2, nawet pod inną nazwą. Z drugiej jednak strony, jesteśmy bardzo ciekawi, w jakim kierunku podąży OnePlus.

Oppo Find N2

Pewne jest, że producent będzie musiał się czymś wyróżnić na tle konkurencji, która obecnie cały czas zdominowana jest przez Samsunga i jego Galaxy Z Fold. Na razie inne firmy raczej oferują ulepszenia w zakresie specyfikacji czy aparatów, a także coraz wytrzymalsze konstrukcje z nowymi zawiasami czy lżejszymi materiałami. Wielkich rewolucji w projektach nie ma, bo wszystkie modele typu Fold są do siebie bardzo podobne. Czy i model OnePlus również taki będzie? Minie jeszcze trochę czasu, zanim poznamy odpowiedź na to pytanie, bo sam producent zapowiadał nadejście składaka w III kwartale roku, co również potwierdził nowy przeciek. Na szczęście w kolejnych miesiącach powinniśmy stopniowo dowiadywać się więcej na ten temat.

Jeśli nadal mielibyście wątpliwości co do składanego smartfona OnePlus — firma całkowicie je rozwiała

Niby podczas globalnej premiery OnePlus 11 pojawiła się wzmianka na temat składaka, ale od tamtej pory firma nie wróciła do tematu. Na szczęście podczas trwających właśnie targów MWC ogłoszono, że tak, składany OnePlus powstaje i mamy spodziewać się jego premiery w drugiej połowie roku.

Pierwszy składany smartfon z logo OnePlus cechować się będzie niezwykłą szybkością i płynnością działania. Chcemy stworzyć produkt, który pomimo swojej składanej formy, nie będzie ustępował pod żadnym aspektem. Krótko mówiąc, na rynku pojawi się urządzenie, które zapewni użytkownikom niezrównane doświadczenia i będzie konkurowało z najlepszymi składakami w branży  – podkreślił na evencie Kinder Liu, prezes i COO w OnePlus.

Trzeba przyznać, że są to daleko idące zapewnienia, bo obecnie konkurencja na rynku składaków jest naprawdę ogromna, a mimo to Samsung niepodzielnie rządzi zarówno wśród Foldów, jak i Flipów. Jesteśmy więc bardzo ciekawi tego, co zaprezentuje nam OnePlus. Niestety, znów poskąpiono nam jakichkolwiek szczegółów specyfikacji, ale firma wypowiedziała się na inny, równie istotny temat.

Podczas wydarzenia wspomniano bowiem o polityce aktualizacji, która wywołała niedawno spore zamieszanie. Bo niby od tego roku smartfony producenta miały dostawać cztery główne aktualizacje systemu OxygenOS oraz pięcioletnie wsparcie w kwestii aktualizacji zabezpieczeń, ale jak na razie obejmuje to tylko OnePlus 11, podczas gdy OnePlus 11R, wkraczający na globalny rynek w tym samym czasie takiego wsparcia nie dostał. Podejrzewamy, że wspomniano o tym nie bez powodu i można się spodziewać, że to właśnie składany model będzie kolejnym urządzeniem, które zostanie objęte nową polityką aktualizacji. W końcu nie zapowiada się, by w tym roku producent wypuścił ważniejsze urządzenie.