Ustaw panele słoneczne na swoim polu tylko w ten sposób. Rolnicy będą zachwyceni nową metodą

Agrowoltaika niekoniecznie musi być mniej efektywną formą produkcji energii ze słońca. Francuska firma udowodniła, że ustawiając panele słoneczne w pionowej pozycji na polach uprawnych można uzyskać nawet lepsze wyniki zbiorów rolnych. Dlaczego tak się dzieje?
Zdjęcie poglądowe

Zdjęcie poglądowe

Agrowoltaika jest stosunkowo młodym pojęciem odnoszącym się do miksu prowadzenia upraw rolnych i produkcji energii z paneli słonecznych. Wydaje się, że montując ogniwa pod konkretnym kątem, zacieniamy spore połacie terenu, który w następstwie nie nadaje się do uprawiania ziemi. Francuska firma Total Energies udowodniła, że niekoniecznie ten duet musi być mało efektywny – o eksperymencie z pionowymi panelami słonecznymi donosi PV Magazine.

TotalEnergies przeprowadziło badania nad rozwiązaniem agrowoltaicznym w trzech lokalizacjach we Fracji: Channay (Côte-d’Or), Rivals (Aude) i Valpuiseaux (Essonne). Eksperyment trwał cały sezon letni 2022. Na terenie pól uprawnych zamontowano pionowo panele słoneczne w rzędach liczących kilkadziesiąt metrów. W każdej z lokalizacji umieszczono je w różnych odstępach od siebie, aby zbadać, jaki ma to wpływ na jakość i ilość zbiorów.

Czytaj też: Te panele słoneczne są całkowicie czarne. Produkują je w malutkim kraju, który wyrasta na potęgę

Pionowe panele słoneczne zdziałały cuda na francuskich polach. Wielkość zbiorów wzrosła

Okazało się, że montaż dwustronnych ogniw fotowoltaicznych o mocy 237 kW w rzędach odległych od siebie o 12 metrów przyniosło zaskakująco dobre efekty. Zbiory pszenicy wzrosły o 1 kwintal (0,1 tony) na hektar i o 2 kwintale w przypadku soczewicy. Poziom białka w pszenicy wzrósł o 2 proc.

Jaki może być powód tak zaskakującym wyników? Przypuszcza się, że spowolnienie siły wiatru nad danych polem uprawnym działało mobilizująco na rośliny. Zanotowano, że średnia prędkość wiatru zmalała o 14 km/h.

Czytaj też: Szach mat Chin na przemyśle fotowoltaicznym. Nowe prawo zrujnuje gospodarki UE i Ameryki

Opisywane rezultaty dotyczą lokalizacji z Channay. W Rivals eksperyment dotyczył upraw winorośli i drzew granatowych. Total Energies przeprowadziło obserwacje razem z firmami Agrosolutions, Agrinovex, Dijon Céréales, Next2Sun, Sudexpe, IFV, InVivo i Ombrea. Jak poinformowano, reszta wyników zostanie opublikowana w późniejszych czasie.

W przypadku montowania wertykalnych farm solarnych warto zwrócić jeszcze uwagę na jeden aspekt. Panele mogą rzucać większy cień na uprawy w zależności od tego, na jakiej szerokości geograficznej znajduje się farma. Omawianie lokalizacje znajdują się na niższych szerokościach niż Polska, zatem latem słońce znajduje się tam wyżej i rzucany cień jest krótszy. Próbując podobnej metody w naszym kraju należy uwzględnić ten czynnik. Im bardziej na północ, tym panele słoneczne powinny być montowane jako niższe lub wręcz odwrotnie – dużo wyżej, zapewniając spory prześwit dla upraw.