Szach mat Chin na przemyśle fotowoltaicznym. Nowe prawo zrujnuje gospodarki UE i Ameryki

Państwo Środka rozpoczęło rozmowy w sprawie zakazu eksportu technologii fotowoltaicznych. Celem jest utrzymaniu dominacji Chin w tej branży. Jest to odpowiedź na pewne ruchy prawne w Stanach Zjednoczonych i Europie mające na celu uniezależnienie się od azjatyckiego monopolisty. Czy to się teraz uda?
Szach mat Chin na przemyśle fotowoltaicznym. Nowe prawo zrujnuje gospodarki UE i Ameryki

Chińskie Ministerstwo Handlu oraz Ministerstwo Nauki i Technologii domagają się wpisania metod produkcji wafli krzemowych na listę technologii, których zakazany jest eksport poza granicę kraju. Jest to odpowiedź Państwa Środka na próby uniezależnienia się Stanów Zjednoczonych, Indii i Unii Europejskiej od azjatyckiego monopolisty – donosi o tym Bloomberg.

Wafle krzemowe są to cienkie płytki, które stanową główny, najbardziej widoczny element paneli fotowoltaicznych. Bez nich nie są możliwe dalsze procesy produkcyjne ogniw słonecznych. Chiny odpowiadają aż za 97 proc. ich światowej produkcji, co oznacza, że niemal wszystkie instalacje solarne bazują na produktach z jednego kraju.

Czytaj też: Żadne państwo na świecie nie zainstalowało tylu paneli słonecznych. Chiny biją świat na głowę

Nowe prawo w Chinach umocni pozycję kraju na długie lata

Patrząc na twarde dane, które podaje Bloomberg, jeszcze bardziej możemy się utwierdzić o sile dominacji Chin na rynku fotowoltaicznym. W najludniejszym kraju świata siły produkcyjne ww. elementów paneli słonecznych wynoszą 478,5 GW. Oczywiście na tym Chiny nie poprzestają. W trakcie budowy są zakłady przemysłowe dokładające kolejne 100 GW „mocy przerobowych”. Dalsze plany chińskich gigantów przedstawiają rozszerzenie produkcji o 243 GW.

Jak przy tym prezentuje się reszta świata? Dość skromnie. Fabryki w innych krajach posiadają zdolności produkcyjne o mocy 13 GW. W budowie są kolejne linie o mocy 9 GW.

Czytaj też: Chiny wpadły w technologiczny dołek. Amerykańskie sankcje skutecznie ograniczą rozwój technologii wojskowych

W ostatnich miesiącach pojawiają się kolejne głosy o próbach przełamania dominacji Chin nie tylko w przemyśle fotowoltaicznym, ale w wielu innych branżach. W Stanach Zjednoczonych wprowadzono ustawę IRA (Inflation Reduction Act) faworyzującą firmy z kluczowych sektorów mające siedzibę w tym kraju.

Podobny pomysł przedstawili komisarze UE, proponując stworzenie Europejskiego Funduszu Suwerenności, który miałby finansować najważniejsze branże wysoko specjalizowanego przemysłu mającego pomóc w zielonej transformacji gospodarek.