Żadne państwo na świecie nie zainstalowało tylu paneli słonecznych. Chiny biją świat na głowę

W ciągu 2022 roku w Chinach zostało zainstalowanych najwięcej paneli słonecznych w historii kraju. Według prognoz Chińczyków, przez kolejne trzy lata powinniśmy spodziewać się podobnego poziomu inwestycji Państwa Środka w fotowoltaikę.
Żadne państwo na świecie nie zainstalowało tylu paneli słonecznych. Chiny biją świat na głowę

Chińska Narodowa Administracja Energetyczna podała dane dotyczące instalacji fotowoltaicznych, jakie zostały zamontowane w 2022 roku w Państwie Środka. Chiny wyskoczyły na zupełnie nowy poziom w kategorii produkcji energii ze słońca – o nowych danych informuje portal Solarbe Global oraz gramwzielone.pl.

W ciągu minionego roku w Chinach zamontowano instalacje słoneczne o łącznej mocy 87,1 GW, co stanowi wzrost aż o 60,3 proc względem roku 2021. Wynik ten samych Chińczyków nie dziwi najbardziej, ponieważ mieści się on w planie rozwojowym, który obwieściła Chińska Organizacja Przemysłu Fotowoltaicznego na początku 2022. Wówczas stwierdzono, że wzrost mocy elektrowni fotowoltaicznych zostanie zrealizowany o wartość pomiędzy 75 a 90 GW. Jak widać, udało się osiągnąć niemal górny pułap.

Czytaj też: Panele słoneczne o niesłychanej sprawności trafiają na rynek. Będą schodzić jak świeże bułeczki

Chiny pozamiatały: jeszcze nigdy nie zainstalowali u siebie aż tylu paneli słonecznych

W tym momencie moc wszystkich paneli słonecznych w Chinach wynosi 390 GW. Jest to już więcej niż są w stanie wyprodukować farmy wiatrowe, czyli 370 GW. Zresztą w tym przypadku odnotowano spadek tempa wzrostu budowania nowych turbin wiatrowych.

Obecnie Chiny dysponują możliwością generacji energii o maksymalnej mocy 2564,05 GW. Wartość ta również wzrosła w porównaniu do roku poprzedniego, ale „jedynie” o 7,8 proc.

Dynamika rozwoju odnawialnych źródeł energii na terenie azjatyckiej potęgi budzi podziw wielu. Na obszarze Chin wydobywa się większość surowców potrzebnych do produkcji wysoko specjalizowanych materiałów, jak ogniwa fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe. O tych drugich mieliśmy ostatnio okazję usłyszeć – w Chinach budowane są mianowicie największe wiatraki na świecie, które wkrótce zostaną zainstalowane.

Czytaj też: Nowe chińskie turbiny wiatrowe będą większe od Pałacu Kultury. Kolejny rekord pobity

Zatem jakie plany mają Chiny na nowy 2023 rok? Równie ambitne i nie tylko w kwestii paneli słonecznych. Solarbe Global, cytując za Narodową Administracją Energetyczną, informuje o instalacjach wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy 160 GW. Dla porównania – jaką moc mają panele słoneczne zamontowane w Polsce? Jak podaje Rynek Elektryczny, na koniec listopada moc polskiej fotowoltaiki zbliżyła się do 12 GW.