Panele słoneczne o niesłychanej sprawności trafiają na rynek. Będą schodzić jak świeże bułeczki

Gros badaczy na całym świecie szuka rozmaitych sposób na poprawienie parametrów ogniw fotowoltaicznych, ale jak dotąd ciągle nie widać, aby któryś z wynalazków trafiał do sprzedaży. Chiński producent paneli słonecznych ogłosił wypuszczenie na rynek modułów o niespotykanej sprawności wśród dostępnych obecnie produktów.
Panele słoneczne o niesłychanej sprawności trafiają na rynek. Będą schodzić jak świeże bułeczki

JinkoSolar, chiński potentat w budowie paneli słonecznych ogłosił wypuszczenie drugiej generacji ogniw na rynek. Tiger Neo Family obejmuje trzy serie modułów o rozmiarach 182×182 mm i mocy 445 Wp, 615 Wp i 635 Wp. O ile pierwszy i ostatni posiadają sprawność konwersji energii na poziomie nie odbiegającym od innych paneli dostępnych w sprzedaży, to moduł o mocy 615 Wp zachwyca i na pewno znajdzie wielu chętnych do zakupu.

Sprawność panelu wynosi według producenta aż 23,23 proc. JinkoSolar przekroczył magiczną i niemal nieprzekraczalną granicę 23 proc. Pozostałe moduły mają sprawność wynoszącą odpowiednio 22,27 proc. i 22,72 proc. – dowiadujemy się z informacji prasowej chińskiego producenta.

Czytaj też: Panele słoneczne w bloku staną się codziennością. Wyjaśniamy, kim jest prosument lokatorski i kto może skorzystać

Nowa generacja jest oparta na technologii TOPCon typu N. Poza poprawionym wskaźnikiem sprawności również osiągnięto postęp we współczynniku dwustronności, który wynosi do 85 proc. i zwiększa wydajność o 15-20 proc. w porównaniu do klasycznych paneli dwustronnych.

Panele słoneczne wydajne jak żadne inne na rynku

Jak podaje gramwzielone.pl, walka pomiędzy producentami paneli słonecznych jest zażarta. Ledwie kilka tygodni wcześniej inna chińska firma – Longi – ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży modułów o sprawności 22,8 proc. Zresztą ten sam producent pochwalił się pod koniec listopada, że stworzył najbardziej wydajne krzemowe ogniwo fotowoltaiczne, którego sprawność konwersji energii wyniosła aż 26,81 proc.

Czytaj też: Dbaj o swoje sukulenty. Kiedyś będzie można z nich zrobić żywe panele słoneczne

Tempo rywalizacji jest dynamiczne i jeszcze w tym roku możemy spodziewać się co najmniej kilku rekordów w zakresie sprawności paneli słonecznych. Miejmy nadzieję, że coraz lepsze moduły zaczną trafiać na rynek, aby prosumenci mogli efektywniej wykorzystywać potencjał energii słonecznej.