Obserwacje zostały przeprowadzone kilka miesięcy temu, a wykonane w ich ramach zdjęcia ukazują okrągłe struktury pokrywające piaszczyste równiny Czerwonej Planety. Szczególnie intrygujący wydaje się fakt, iż obiekty te są w zasadzie idealnie okrągłe.
Czytaj też: Jak powstają niezwykłe wydmy na powierzchni Io? Ten księżyc został odkryty przez Galileusza
Mars Reconnaissance Orbiter znalazła się na orbicie Czerwonej Planety w marcu 2006 roku. Poza wykonywaniem zdjęć czwartej planety od Słońca, sonda ta zbiera również informacje na temat lokalnej atmosfery czy szuka potencjalnych dowodów na istnienie tam wody.
Tym razem chodzi natomiast o zdjęcia marsjańskich wydm, które okazują się nawet bardziej niezwykłe od ziemskich. Do wykonania fotografii posłużył instrument HiRISE, czyli High-Resolution Imaging Experiment. Właśnie z jego użyciem astronomowie – na odległość, rzecz jasna – obserwują przejście od marsjańskiej zimy do wiosny.
Sonda Mars Reconnaissance Orbiter znajduje się na orbicie Czerwonej Planety od marca 2006 roku
Wydmy piaskowe o wielu kształtach i rozmiarach są powszechne na Marsie. W tym przypadku wydmy są niemal idealnie okrągłe, co jest niezwykłe. Nadal są delikatnie asymetryczne, ze stromymi uskokami na południowych końcach. Sugeruje to, że piasek generalnie przemieszcza się na południe, ale wiatry mogą być zmienne. wyjaśnia Alfred McEwen związany z misją
Czytaj też: Łazik Curiosity potwierdza – warunki do życia na Marsie lepsze, niż sądziliśmy
Wydmy pokrywające tę planetę są jednymi z wielu dowodów wskazujących na podobieństwa między Ziemią i Marsem. W przeszłości Czerwona Planeta niemal na pewno w znacznie większym stopniu przypominała naszą. Gęstsza atmosfera zapewniała bowiem odpowiednie warunki do utrzymania wody w stanie ciekłym, co prawdopodobnie oznaczało obecność rzek, a nawet oceanów pokrywających Marsa. Obecnie informacji na temat warunków sprzed milionów, a czasami i miliardów lat, dostarczają łaziki Curiosity oraz Perseverance.