Koniec zwykłych, głupich pocisków. Zestaw Razer zmieni standardową amunicję nie do poznania

Firma BAE Systems zaprezentowała światu swój autorski specjalistyczny zestaw Razer. Ten jest w stanie przekształcić standardową amunicję niekierowaną (zwaną potocznie “głupią”) w precyzyjne pociski kierowane o niewyobrażalnym wręcz potencjale. 
Zestawy Razer odmieniają pociski
Zestawy Razer odmieniają pociski

Nieprecyzyjne pociski są problemem w dzisiejszym czasie, ale zestawy pokroju Razer od BAE Systems je “odgłupiają”

W amerykańskiej armii od wielu lat trwa wielkie “odgłupianie” pocisków w celu wprowadzenia głównie wyprodukowanej już wcześniej amunicji niekierowanej w nową erę. Erę nie byle jaką, a godną XXI wieku i stosunkowo świeżego podejścia do prowadzenia wojen, o czym pisałem już przy okazji eksperymentalnej bomby rosyjskiej, która na tle amerykańskich osiągnięć wręcz ośmiesza Rosję. 

Czytaj też: USA otoczy niewidzialna kopuła. Nowy system przeciwlotniczy obroni kraj przed zagrożeniem

Dlatego też inne państwa inspirują się Stanami Zjednoczonymi, a tam, gdzie jest potrzeba nowości i ulepszeń, tam zawsze znajdzie się budżet, który interesuje firmy. Zwłaszcza kiedy mowa o budżetach wojskowych, będących znacznie bardziej okazałymi od tych dostępnych w pozostałych sektorach. Ten oto scenariusz tyczy się zarówno Australii, jak i firmy BAE Systems Australia, która odpowiedziała na zapotrzebowanie tego wyspiarskiego kraju co do uzbrojenia.

Kraj od 2021 roku rozwija możliwości produkcyjne m.in. pocisków, które w wersji niekierowanej są znacznie tańsze i prostsze w produkcji przez znacznie uproszczony projekt. Jako że wojsko często potrzebuje zarówno prostych narzędzi do niszczenia, jak i tych bardziej finezyjnych, idealnym wyjściem jest produkowanie tych pierwszych tak, aby zachować możliwie najniższe koszty operacyjne, a w razie potrzeby rozszerzać ich możliwości w prosty i tani sposób. 

Czytaj też: Drony wojskowe wchodzą w nową erę. STRIX pokazuje, jak wyglądają zaawansowane bezzałogowce

Takie coś proponuje właśnie firma BAE Systems, która zapewnia, że z zestawem Razer można przeprowadzić tanią modernizację niekierowanych pocisków o wadze 40-50 kilogramów do zaawansowanej bronie precyzyjnej. Składa się na niego zestaw skrzydeł i ogona z powierzchniami sterującymi oraz system naprowadzania wykorzystujący zarówno sygnał GPS, jak i nawigację inercyjną. Wszystkie jego elementy mają być z kolei stosunkowo tanie, a przy tym zapewniane przez lokalne firmy. 

Razer może zaspokoić pilne lokalne i zagraniczne zapotrzebowanie na niskokosztowe rozwiązania suwerennej amunicji, które mogłyby być wystrzeliwane z powietrza. Może dostarczyć potężną i niedrogą [precyzyjną] zdolność uderzeniową na polu walki dla użytkowników na całym świecie – powiedział w komunikacie prasowym prezes BAE Systems Australia Ben Hudson.

Czytaj też: Ostatni okręt tego typu przygotowuje się na służbę w obronie kraju. Trwają próby

Mowa nie o lekkim ulepszeniu, a niewyobrażalnie wręcz skuteczniejszej broni na polu bitwy, która często jest w stanie przesądzić o tym, czy wojsko może w ogóle przeprowadzić atak na cel. Precyzyjniejsze bronie mogą bowiem być wykorzystywane do atakowania wojskowych lokacji umieszczonych między strukturami cywilnymi bez ryzyka, że trafią właśnie w nie.