Chiny chcą zerwać z łatką truciciela świata. Wykręcą rekordowe wyniki z OZE

Chińczycy mają osiągnąć samowystarczalność energetyczną w zakresie zielonej energii do 2060 roku. To dość odległy termin, jeśli wziąć pod uwagę ramy czasowe ustalone przez inne kraje. Jak mogą wyglądać poczynania Państwa Środka przez najbliższych kilka lat? 
Chiny chcą zerwać z łatką truciciela świata. Wykręcą rekordowe wyniki z OZE

Głos w sprawie zabrali analitycy Goldman Sachs. Ich zdaniem do 2030 roku kraj ten będzie pozyskiwał 3,3 TW energii za pośrednictwem elektrowni słonecznych i wiatrowych. Taki wynik byłby trzykrotnie wyższy od planów ustanowionych przez chińskie władze. 

Czytaj też: Polska nie radzi sobie z odnawialnymi źródłami energii. Rezygnacja z aut spalinowych wypada jeszcze bardziej absurdalnie

Podstawę tak imponujących postępów ma stanowić progres w badaniach nad zielonym wodorem oraz wzrost możliwości w zakresie magazynowania energii. To z kolei może doprowadzić do sytuacji, w której azjatycki gigant zmniejszy swój import energii o 10% do 2030 roku. 

Osiągnięcie 50-procentowego wskaźnika mogłoby natomiast nastąpić tuż po 2040 roku. Należy jednak mieć na uwadze, że takie przewidywania są dużo mniej realne i opierają się na założeniu, iż odnawialne źródła energii będą się rozwijały równie dynamicznie, jak ma to miejsce obecnie.

Analitycy sugerują, że Chiny mogą do 2030 roku pozyskiwać nawet 3,3 TW energii dzięki elektrowniom słonecznym i wiatrowym

Postęp ma oczywiście swoją cenę. Zdaniem analityków do 2040 roku Chiny zapłacą za zieloną transformację ponad 2 biliony dolarów. Ale im bardziej rozwinięty sektor odnawialnych źródeł energii, tym lepiej. Mówimy choćby o niższych kosztach energii słonecznej i wiatrowej, co przełoży się na opłacalność ekonomiczną takich projektów. 

Czytaj też: Piwo i energia odnawialna mają wiele wspólnego. To zasługa polskiej firmy

Ponieważ Chiny koncentrują się na wyzwaniach związanych z redukcją importowanych paliw kopalnych, postrzegamy przystępny cenowo system energii odnawialnej, wyposażony w wystarczające magazynowanie energii i inteligentną transmisję sieciową, jako długoterminowe rozwiązanie Chin na rzecz osiągnięcia samowystarczalności energetycznej. czytamy w raporcie