Ta instalacja dostarcza ciepłą wodę. Pozwala zaoszczędzić tysiące złotych rocznie

Pomysł prosto z Rumunii opiera się na szybach zawierających tellurek kadmu. Dzięki stosunkowo prostej instalacji rocznie pojedyncze gospodarstwo domowe może zaoszczędzić średnio nawet pięć tysięcy złotych.
Ta instalacja dostarcza ciepłą wodę. Pozwala zaoszczędzić tysiące złotych rocznie

Za całym projektem stoją przedstawiciele Photovoltaic Windows, którzy opracowali układ dostarczający ciepłej wody użytkowej zasilany dzięki półprzezroczystym szybom wykonanym z dodatkiem tellurku kadmu. Takie rozwiązanie powinno sprawdzać się szczególnie dobrze w budynkach mieszkalnych, a jego twórcy przekonują, że do instalacji nie potrzeba specjalnych zgód.

Czytaj też: Chiny wbijają gwóźdź do trumny konkurencji. Ten moduł fotowoltaiczny ma rekordową moc

Ten ostatni aspekt obejmuje zarówno dostawców energii, jak i osoby odpowiedzialne za wydawanie pozwoleń na budowę. Testowa instalacja o mocy 0,7 kW, zamontowana w jednym z mieszkań na terenie stolicy Rumunii, zapewniła roczne oszczędności opiewające na około 1100 euro. 

Jak zaobserwowano w czasie testów, szczególnie zadowalająca wydajność została odnotowana w przypadku okien skierowanych na południe. W odniesieniu do tych rozmieszczonych w kierunku wschodnim bądź zachodnim udało się uzyskać około 70% “południowej” wydajności. Różnice da się też odnotować w zależności od położenia geograficznego danego kraju. Na przykład między północą a południem Rumunii wydajność byłaby różna o około 5% na niekorzyść północy.

Instalacja składająca się z szyb o różnorakiej przejrzystości może dostarczać ciepłą wodę, pokrywając przy tym sporą część zapotrzebowania

Produkcją szkła wykorzystywanego przez rumuński startup zajmuje się chińska firma Advanced Solar Power. Szyby te różnią się od siebie stopniem przezroczystości, który wynosi od 10% do 90%. W przypadku górnej granicy mówi się o nominalnej mocy rzędu  8 W, podczas gdy dolnej – 76 W. Pojedynczy fragment ma wymiary 1200 mm x 600 mm x 7 mm, powierzchnię 0,72 metra kwadratowego i waży 12 kg. Temperatura pracy mieści się natomiast w zakresie od -40  do 85 stopni Celsjusza. 

Według Adriana Baisana, taka instalacja może zapewnić nawet ponad połowę ciepłej wody, która zazwyczaj wystarcza na rok korzystania przez rodzinę składającą się z 3-4 osób. Dzięki temu, że grzałki mogą działać zarówno w oparciu o prąd stały, jak i zmienny, to unika się konieczności zamiany prądu wytwarzanego przez okna na taki, który pochodzi “z gniazdka”. 

Czytaj też: Nie taki wodór „zielony”, jak go malują. Badacze studzą oczekiwania co do paliwa przyszłości

Na potrzeby testów opisywanego rozwiązania instalację zamontowano na terenie jednego z mieszkań znajdujących się w Bukareszcie. Pierwszy etap prób obejmował 3 szyby w różnych kolorach i o odmiennym stopniu przezroczystości oraz jeden mały podgrzewacz wody o pojemności 15 litrów/1,2 kW. Z kolei w drugim etapie wykorzystano 11 szyb: dziewięć o przezroczystości 30% i dwie o przezroczystości 10% oraz jeden podgrzewacz wody o pojemności 80 litrów/3 kW. W ten sposób oszacowano, że przy układzie o mocy 0,7 kW roczne oszczędności mogłyby wynieść nawet 1100 euro, czyli ponad pięć tysięcy złotych.