Chiny wbijają gwóźdź do trumny konkurencji. Ten moduł fotowoltaiczny ma rekordową moc

Najnowszy moduł fotowoltaiczny chińskiego producenta nie bez powodu ma swojej nazwie słowo „Himalaje”. Moc pojedynczego modułu osiągnęła absolutny rekord świata. Mało tego, wkrótce ten model trafi do sprzedaży. Jaki będzie zysk z jego kupna?
Zdjęcie poglądowe, Chiny

Zdjęcie poglądowe, Chiny

Hausun jest chińskim producentem paneli słonecznych, o którym jest coraz głośniej od zeszłego roku. Seria modułów produkowanych w technologii heterozłączy (heterojunction, HJT) o nazwie Himalaya G12-132 prezentuje się bardzo imponująco pod względem mocy pojedynczych jednostek. Niedawno gigant poinformował na swojej stronie internetowej o kolejnym rekordzie.

Czytaj też: Chiny jedno mówią, drugie robią. Nowy raport ujawnia, skąd naprawdę pozyskują energię

Najnowszy „himalajski moduł” od Hausuna posiada moc wyjściową 723,97 W przy sprawności konwersji energii na poziomie 23,3 proc. Jest to aktualnie najbardziej wydajny pojedynczy moduł dostępny na rynku. Hausun jeszcze w styczniu 2023 roku podawał informacje o rekordzie mocy 715 W. Jak widać, firma nie spoczywa na laurach i konsekwentnie bije kolejne granice rekordów. Nowy moduł fotowoltaiczny będzie dostępny wkrótce w sprzedaży, podobnie jak to się stało w poprzednimi rekordzistami.

Moduł fotowoltaiczny z Chin pobił rekord mocy. Produkt trafi wkrótce do sprzedaży

Himalaya G12-132 są ogniwami fotowoltaicznymi, które łączą w sobie technologię mikrokrystaliczną i konstrukcję SMBB (super multi-busbar). Uszczelniono je za pomocą poliizobutylenu i pokryto lekką folią konwersyjną, aby zapewnić wodoodporność modułów, zmniejszyć uszkodzenia komórek i ulepszyć absorpcję.

Czytaj też: W tym Europa bije Chiny o głowę. Dlaczego nasze panele słoneczne mają być lepsze?

Producent dokonał szacunków, o ile wydajniejsze jest najnowsze ogniwo względem innych typów paneli słonecznych wielkoskalowych. W ciągu roku Himalaya G12-132 wyprodukuje o 6-8 proc. więcej energii niż podobnej wielkości ogniwa w technologii PERC (Passivated Emitter and Rear Cell), czyli takie z pasywacją emitera spodniej części. Taki rezultat zapewni szybszy zwrot kosztów inwestycji.

Rekordowy moduł nie nadaje się jednak do instalacji przydomowych i został skonstruowany z myślą o zastosowaniu w wielkoskalowych projektach fotowoltaicznych. Poprzednie moduły od Hausana zostały już zainstalowane w wielu krajach na świecie. Warto wspomnieć, że stanowią one integralną część największej elektrowni słonecznej w technologii heterozłączy w Chinach, która znajduje się w prowincji Shandong i ma moc 50 MW.

Czytaj też: Chiny zaciskają pętlę na szyi branży fotowoltaicznej. Tylko jeden kraj nie straci na decyzji Pekinu

Jak się dowiadujemy od producenta, 723 W to tylko kolejny etap w zdobywaniu następnych wysokich wyników moc na pojedynczych modułach. Dodajmy na koniec, że doniesienia giganta o rekordowej mocy ogniwa Himalaya zostały oficjalnie potwierdzone przez niemieckich ekspertów z TÜV SUD.