Nowe ogniwa słoneczne imponują. Ich sprawność zadowala nawet przy ograniczonym dostępie do światła

Półprzezroczyste perowskitowe ogniwa słoneczne zapewniają zadowalającą przepuszczalność światła widzialnego i wyższą niż do tej pory wydajność. Co dokładnie wiemy na ich temat?
Nowe ogniwa słoneczne imponują. Ich sprawność zadowala nawet przy ograniczonym dostępie do światła

Naukowcy odpowiedzialni za ten projekt sprawdzili różne konfiguracje modułów i ogniw, by ostatecznie stworzyć perowskitowo-perowskitowe urządzenie o sprawności 17,7% przy przepuszczalności światła widzialnego wynoszącej 12%. Szczegóły dotyczące genezy przedsięwzięcia oraz jego wyników znajdziemy w Royal Society of Chemistry.

Czytaj też: Cały świat patrzy na Arabię Saudyjską. Ich rekordowe ogniwo fotowoltaiczne miażdży sprawnością

Badaniami kierowali naukowcy z Karlsruhe Institute of Technology i to właśnie na ich konto możemy przypisać nowy sposób wytwarzania mikrowzorcowanych półprzezroczystych perowskitowych ogniw fotowoltaicznych. Nie są to jednak zwykłe ogniwa, lecz takie, które mogłyby być wykorzystane w tandemowych modułach przeznaczonych do tworzenia fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami.

Jak wyjaśniają autorzy, dotychczas stosowane ogniwa zapewniały nie najgorszy wynik w zakresie sprawności konwersji mocy przy zachowaniu wysokiej przepuszczalności światła widzialnego. Następnie stworzyli perowskitowe ogniwo słoneczne o architekturze n-i-p i powierzchni czynnej 0,105 centymetra kwadratowego. 

Zaprojektowane przez naukowców z Karlsruhe Institute of Technology ogniwa słoneczne osiągnęły sprawność przekraczającą 17 procent

Konstrukcja ta składała się z podłoża z tlenku indowo-cynowego, warstwy transportującej dziury wykonanej z karbazolu, warstwy transportującej elektrony wykonanej z buckminsterfullerenu, absorbera opartego na trijodku metyloamoniowo-ołowiowym, warstwy buforowej z batokuproiny oraz metalowego kontaktu.

Następnie naukowcy zwiększyli powierzchnię ogniw do 4 centymetrów kwadratowych, aby osiągnąć przepuszczalność światła widzialnego na poziomie 30%. Łącząc cztery podobne komórki uzyskali moduł o rozmiarach 20 mm x 4 mm. Jak wyjaśniają, powstały w takich okolicznościach panel ma sprawność 9,0% przy 32% przepuszczalności światła widzialnego. Napięcie w obwodzie otwartym wynosi 5,5 V, gęstość prądu zwarciowego 11,1 mA cm2, a współczynnik wypełnienia 74%.

Czytaj też: Co łączy żwirek dla kota z fotowoltaiką? Ogniwa persowskitowe wykorzystają nowy materiał

Z kolei inne, dwuprzewodowe tandemowe perowskitowo-perowskitowe ogniwo słoneczne osiągnęło sprawność konwersji mocy dochodzącą do 17,7% przy 12-procentowej przepuszczalności światła widzialnego. W tym przypadku napięcie w obwodzie otwartym wynosiło 1,95 V, prąd zwarciowy 11,9 mA cm2, a współczynnik wypełnienia 77%.