Czy pionowe panele fotowoltaiczne są tym, czego potrzebowaliśmy?

Według przedstawicieli firmy Over Easy pionowe panele fotowoltaiczne mogą zapewniać bardzo wysoką wydajność. Wynik ten udało się osiągnąć podczas śnieżnej zimy. 
Czy pionowe panele fotowoltaiczne są tym, czego potrzebowaliśmy?

Zdecydowanie zadowalający rezultat został odnotowany w 2022 roku, kiedy to pionowa instalacja wygenerowała 1070 kWh na każdy zainstalowany kilowat. Zdaniem Norwegów ogólny roczny uzysk właściwy jest do 30% wyższy niż w przypadku konwencjonalnych rozwiązań stosowanych na dachach płaskich.

Czytaj też: Nie taki wodór „zielony”, jak go malują. Badacze studzą oczekiwania co do paliwa przyszłości

Dwie inne instalacje o mocy 5 kW z ogniwami HJT również działają od lutego i maja 2022 roku w Oslo w Norwegii i wykazały ponad 30% wyższy uzysk energii w tych okresach w porównaniu z konwencjonalnymi instalacjami słonecznymi na dachach płaskich nachylonych pod kątem 10 stopni. Śnieg zwykle nie stanowi problemu dla produkcji energii, panele trzymają się na dachach nawet przy 1 metrze śniegu leżącego na ziemi. wyjaśnia Trygve Mongstad z Over Easy

Pionowe panele fotowoltaiczne wykazały ponad 30% wyższy uzysk energii w porównaniu z konwencjonalnymi instalacjami słonecznymi na dachach płaskich o nachyleniu 10 stopni

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, to takie panele słoneczne mają wysokość około 20 centymetrów. Rozstaw między kolejnymi ich rzędami wynosi 40 centymetrów. Poszczególne jednostki zawierały system montażowy i panele słoneczne w jednym. Dzięki temu można je łatwo zamontować, a każda jednostka mierzy 1600 mm na 1510 mm na 350 mm. Jej waga wynosi 24,5 kg. 

Czytaj też: Chiny wbijają gwóźdź do trumny konkurencji. Ten moduł fotowoltaiczny ma rekordową moc

Jeśli wierzyć zapowiedziom Over Easy, to w planach znajduje się rozpoczęcie współpracy z producentami w Chinach i Hiszpanii. Kooperacja miałaby ruszyć już jesienią tego roku. Co ciekawe, obecnie wykorzystywane ogniwa są dostarczane przez producentów z Azji, choć nie ujawniono dokładnego kraju ich pochodzenia. Ostatnimi czasy kraje Unii Europejskiej próbują konkurować z Chinami oraz innymi potentatami na rynku paneli fotowoltaicznych. Państwo Środka, choć wciąż w niewielkim stopniu opiera swoją energetykę na odnawialnych źródłach, to dominuje pod względem produkcji tego typu elementów.