Te panele słoneczne dostarczą wody nawet na pustyni. Nowa technologia imponuje

Rzadko kiedy rozpatruje się instalacje fotowoltaiczne jako coś więcej niż źródło energii. Dzięki firmie Source Global może się to zmienić.
Te panele słoneczne dostarczą wody nawet na pustyni. Nowa technologia imponuje

Dlaczego? Bo jej projekt zakłada nie samo dostarczanie elektryczności, ale przede wszystkim wody. Ta ostatnia jest w wielu miejscach świata towarem deficytowym, dlatego im więcej sposobów na jej pozyskiwanie, tym lepiej. A tak się składa, że propozycja zza oceanu wydaje się naprawdę kusząca.

Czytaj też: Złoża metali ziem rzadkich to żyła złota. Tak się składa, że Polska na takim siedzi

Przynajmniej na papierze, ponieważ inżynierowie związani z Source Global przekonują, jakoby pozyskiwanie wody było możliwe nawet przy niskiej, bo 10-procentowej wilgotności powietrza. Oczywiście idealnie byłoby, gdyby dało się wykorzystać taką technologię zarówno do pozyskiwania wody, jak i elektryczności. 

Głównym zadaniem paneli fotowoltaicznych jest w końcu dostarczanie energii elektrycznej. Niestety, jak na razie nie wiemy zbyt wiele na temat całego projektu. Z udostępnionych informacji wynika, że pojedynczy panel wytwarza energię elektryczną potrzebną do zasilania wentylatorów wydobywających parę wodną z powietrza. 

Panele słoneczne od Source Global są w stanie pozyskiwać wodę pitną nawet przy wilgotności powietrza wynoszącej 10 procent

Znajdujący się na wyposażeniu instalacji wewnętrzny panel zajmuje się przekształcaniem tej pary w wodę w stanie ciekłym. Na obecnym etapie dostępne są dwa modele: przeznaczony dla osób prywatnych mógłby odpowiadać za dostarczanie wody pitnej do gospodarstw domowych, natomiast w wersji komercyjnej mowa o zaopatrywaniu w wodę całych grup, na przykład uczniów szkół.

Czytaj też: Tandemowe panele fotowoltaiczne technologią przyszłości. Ta firma ma co do tego pewność

Jak czytamy na stronie producenta, najpierw słońce zasila wentylatory, które odpowiadają za gromadzenie pary wodnej unoszącej się w atmosferze. Następnie ciepłe powietrze wewnątrz panelu zamienia parę w wodę, a ta jest mineralizowana. System odpowiada również za cyrkulację wody i utrzymywanie jej czystości. Cała instalacja może zostać podłączona bezpośrednio do budynku, na przykład domu. A co z kosztami? Panele domowe wiążą się z kosztem 2950 dolarów za sztukę. Takie urządzenie jest w stanie dostarczyć od 4 do 10 litrów wody pitnej dziennie. 

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!