Miały odejść, ale czeka je świetlana przyszłość. Armia USA szykuje rewolucję

Kilka dni temu informowaliśmy o następcach wszechstronnych pojazdów w Armii USA, które mają dać kres panowaniu Humvee. Okazuje się jednak, że Amerykanie nie chcą aż tak szybko porzucać swoich kultowych pojazdów i już szykują dla nich coś rewolucyjnego.
Miały odejść, ale czeka je świetlana przyszłość. Armia USA szykuje rewolucję

Armia USA chce wkroczyć w przyszłość transportu wojskowego. Zautomatyzowane Humvee mają być tego początkiem

Dążenie do zautomatyzowanych, czyli samojeżdżących kołowych pojazdów opancerzonych, to wręcz przełomowy projekt, który stanowi kamień milowy w wojskowej pogoni za innowacyjnymi technologiami. W ramach programu o nazwie Ground Expeditionary Autonomy Retrofit System (GEARS), Defense Innovation Unit, czyli organizacja Pentagonu, której celem jest przyspieszenie wdrażania technologii komercyjnych w wojsku, w ciągu najbliższych kilku lat przekształci istniejącą flotę Humvee w autonomiczne pojazdy. Mowa więc o pojazdach, które mogą potencjalnie zrewolucjonizować operacje wojskowe, oferując zwiększoną wydajność, bezpieczeństwo, zdolność adaptacji i świadomość sytuacyjną.

Czytaj też: Wojsko USA i cyfrowy świat. Co Amerykanom po militarnym metawersum?

Wojskowy pojazd JLTV, eJLTV od Oshkosh Defense, Oshkosh Defense JLTV

Humvee, pierwotnie zaprojektowany z myślą o trudnych warunkach wojskowych, stanowi od dziesięcioleci podstawę floty pojazdów armii amerykańskiej. Jego solidna konstrukcja, możliwości terenowe i wysoka wszechstronność sprawiły, że stał się zaufanym koniem roboczym w różnych scenariuszach operacyjnych. Ten pojazd może być wyposażona w szeroką gamę specjalistycznego sprzętu, takiego jak systemy uzbrojenia, narzędzia komunikacyjne, sprzęt medyczny i systemy czujników, aby zaspokoić określone potrzeby operacyjne. Łatwo więc sobie wyobrazić, że sama integracja technologii autonomicznej jazdy dodatkowo zwiększy wartość Humvee, wzmacniając pozycję tego pojazdu jako istotnego zasobu w operacjach wojskowych.

Jedną z kluczowych korzyści płynących z autonomicznych pojazdów dla wojska jest zmniejszenie ryzyka ofiar i obrażeń oraz poprawa wydajności logistyki i łańcucha dostaw z racji całkowitego pozbycia się kierowcy. Ci nierzadko narażają swoje zdrowie i życie na niepotrzebne ryzyko, a że nie są za kółkiem ideałami przez biologiczne ograniczenia i muszą m.in. regularnie odpoczywać, to samo zastąpienie ich systemami znacząco zwiększy ogólny potencjał wojska. Z kolei przy coraz szybciej zmieniającej się sytuacji na froncie, zdolność do ciągłego przemieszczania dostaw z jednego miejsca do drugiego będzie miała znaczący wpływ na możliwości w zakresie podtrzymywania operacji przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa żołnierzy.

Czytaj też: Nie USA, nie Niemcy. Prawdziwego zamachu na naszą fotowoltaikę dokonały Chiny

Samojezdne pojazdy mogą autonomicznie transportować krytyczne zasoby szybciej i bez obciążania personelu, a do tego mogą również koordynować działania z innymi pojazdami w konwoju i dostosowywać się do ulegających zmianie warunków, takich jak pogoda, ruch drogowy lub zagrożenia, a także wykonywać niektóre zadania bez interwencji człowieka. Funkcje te umożliwiają autonomicznym pojazdom dostarczanie personelu, sprzętu i zaopatrzenia w zróżnicowanym terenie z większą niezawodnością i szybkością, ale to nie koniec ich zalet.

Inną korzyścią płynącą z autonomicznych pojazdów dla wojska jest zwiększenie świadomości sytuacyjnej i podejmowanie decyzji. Samojezdne pojazdy mogą bowiem gromadzić ogromną ilość danych w czasie rzeczywistym i dostarczać cennych informacji dowódcom w terenie. Mogą również prowadzić rozpoznanie, zbierając i przesyłając dane o pozycjach, ruchach i działaniach wroga. Ponadto mogą wspierać operacje taktyczne, zapewniając wsparcie ogniowe, osłonę, odwrócenie uwagi lub ewakuację.

Wojskowy pojazd JLTV, eJLTV od Oshkosh Defense, Oshkosh Defense JLTV
Humvee vs JLTV od Oshkosh Defense

Czytaj też: Kolejna superbroń dla Ukrainy? Prezydent USA złożył ważną deklarację

Łatwo jest więc ocenić, że integracja technologii autonomicznej jazdy z pojazdami Humvee będzie stanowić znaczący postęp nie tylko w transporcie, ale też wszystkich naziemnych operacjach wojska USA. Zdolności adaptacyjne, trwałość i mobilność tych kołowych pojazdów, które służą od wielu dekad, w połączeniu z autonomicznymi możliwościami sprawią, że będzie to wręcz nieoceniony element w dążeniu do nowoczesnego sprzętu, którym amerykańska armia znacząco zwiększy swoją skuteczność działania. Oczywiście o ile w ogóle się to uda, a odpowiedź na to zapewnią światu kolejne lata.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!