Chiny zwalają z nóg potężnym akumulatorem litowo-jonowym. Tesla daleko, oj daleko w tyle

Od akumulatorów litowo-jonowych stosowanych w samochodach elektrycznych prędko jeszcze nie uciekniemy. Wobec tego naukowcy pracują także nad polepszaniem cech także tych baterii. Niedawne doniesienia z Chin brzmią co najmniej sensacyjnie. W Państwie Środka opracowano akumulator o niespotykanej dotąd gęstości energii.
Zdjęcie poglądowe

Zdjęcie poglądowe

Chińscy naukowcy nieustannie gonią świat, publikując coraz to bardziej zaskakujące wyniki badań. Na łamach Chinese Physics Letters pojawiła się praca uczonych z Instytutu Fizyki Chińskiej Akademii Nauk, w której opisano projekt akumulatora, którego gęstość energii wyniosła 711 Wh/kg. Jest to ponad dwukrotnie więcej niż w przypadku komercyjnych akumulatorów.

Czytaj też: Wyprażyli akumulator do granic możliwości. Dlaczego tak bardzo trzeba się tym ekscytować?

Jak podaje NewAtlas, obecne baterie Tesli charakteryzują się gęstością energii pomiędzy 244 a 296 Wh/kg. Czarno na białym widzimy, jak bardzo chiński akumulator wyprzedza konkurencję. Prototyp z Państwa Środka został skonstruowany przy użyciu katody z tlenku mangany wzbogaconej w lit oraz cienkiej, metalicznej anody litowej o wysokiej energii właściwej. Pojemność akumulatora wyniosła 10 Ah.

Chińscy uczeni chwalą się rekordowym akumulatorem litowo-jonowym

Poza absolutnie rekordową gęstością energii naukowcy pochwalili się także wyjątkową objętościową gęstością, która wyniosła aż 1653 Wh/l.

Czytaj też: Producenci nie będą wysługiwać się dziećmi z Konga. Mamy wreszcie akumulator bez kobaltu

Tak silny akumulator nie tylko mógłby znaleźć zastosowanie w samochodach elektrycznych, wydłużając jazdę na jednym ładowaniu, ale również w pojazdach wymagających większego nakładu energii jak chociażby futurystyczne latające taksówki eVTOL.

Póki co chiński wynalazek jest tylko laboratoryjnym prototypem, który jeszcze w wielu aspektach trzeba poprawić, aby mógł znaleźć praktyczne zastosowanie. Autorzy badań wskazują na potrzebę dalszych prac w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i wydłużenia żywotności akumulatorów.

Czytaj też: Odkryto największe na świecie złoże metali ziem rzadkich. To tam skrywa się klucz do wytwarzania akumulatorów

Ich odkrycie nie jest jeszcze gotowym przepisem na nową generację baterii do pojazdów elektrycznych. Niemniej zaznaczają, że dostrzegli oni potencjał do osiągnięcia jeszcze większej gęstości energii. Czyżby o kolejnym rekordzie mielibyśmy wkrótce znów usłyszeć?

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!