Zamówienia ruszyły. Możecie już kupić idealny monitor do gier od Samsunga

Dobry monitor to podstawa i zapewne każdy gracz, który zna się nieco na ekranach, wie o tym doskonale. Nie trzeba jednak być wszechwiedzącym, żeby wiedzieć, że monitor dla graczy Odyssey OLED G9, którego szykuje Samsung, będzie sprzętem nie z tej ziemi.
Zamówienia ruszyły. Możecie już kupić idealny monitor do gier od Samsunga


Zamówienia zostały już otwarte [13.06]

Jeśli śledzicie rozwój marki Odyssey Samsunga, to z całą pewnością trzymacie również rękę na pulsie w kwestii Odyssey OLED G9, a więc nowoczesnego monitora dla graczy, który to właśnie trafił do przedsprzedaży. Ogłosiła to sama firma, zapowiadając, że to “pierwszy monitor OLED oferujący Dual Quad High Definition”, czyli wysoką rozdzielczość rzędu 5120 x 1440 w ramach proporcji 32:9 i przekątną obrazu 49 cali. Budżet nie skończył się wyłącznie na tym, bo monitor zapewnia również wysoką częstotliwość odświeżania na poziomie 240 Hz i bardzo niski czas reakcji (jak na panel OLED), bo rzędu 0,03 ms.

Ultraszeroki monitor o zakrzywieniu 1800R wyposażono w pełnowymiarowe porty HDMI 2.1 i micro HDMI, DisplayPort 1.4 oraz trzy USB. Nie zabrakło zintegrowanych funkcji stereo, wsparcia AMD FreeSync Premium Pro i VESA Adaptive Sync, czy dodatku w formie funkcji Core Lighting+. Niestety cena takiego kolosa do gier nie jest niska. Możemy aktualnie kupić go w ramach przedsprzedaży za całe 9999 zł, a w formie gratisu, Samsung dodaje zegarek Galaxy Watch 5 Pro LTE, czyli smartwatch za około 1500 zł, zapewniając, że rozpocznie dostawę w okresie od 26 czerwca do 7 lipca.


Samsung Odyssey OLED G9 to monitor z doskonale znanej rodziny, który zachwyca możliwościami

Z punktu widzenia gracza to właśnie monitor jest oknem na wirtualny świat, w którego chcemy wejść. Ekran z wysokiej półki jest więc w stanie odmienić zupełnie wrażenia z grania, zapewniając z jednej strony ostrą, jak żyleta grafikę o żywych kolorach, jak i wysoką responsywność, która przekłada się bezpośrednio na immersję. W gruncie rzeczy w tej kwestii każdy szczegół monitora jest tak naprawdę ważny i tyczy się to nawet jego wielkości, czy zakrzywienia, mogącego wnieść wspomnianą immersję na zupełnie wyższy poziom.

Czytaj też: Pracujesz na laptopie? Pracodawca kupi Ci monitor, a nawet myszkę i klawiaturę

Samsung doskonale wie, że inwestycja w wysokiej jakości monitor do gier może znacznie zwiększyć przyjemność z grania i skuteczność w czasie rozgrywki, dlatego od lat rozwija swoją rodzinę monitorów Odyssey, do której zmierza aktualnie model Odyssey OLED G9. Ten 49-calowy zakrzywiony monitor do gier z panelem QD-OLED i czasem reakcji 0,03 ms obsługuje technologię Adaptive Sync, AMD FreeSync Premium Pro i zapewnia wejścia wideo HDMI 2.1, ale to tylko wierzchołek góry lodowej jego możliwości.

Czytaj też: Zakrzywiony monitor LG Ultragear ma aż 49″. Dzięki niemu spojrzysz na grę z szerszej perspektywy

Samsung Odyssey OLED G9 mimo 49-calowego ekranu nie będzie aż tak wysoki, a to dzięki współczynnikowi proporcji rzędu 32:9, który to przekłada się na rozdzielczość rzędu 5120 x 1440 pikseli i ma sens, dzięki krzywiźnie o promieniu 1800R. Firma doskonale wie, jak ważna jest częstotliwość odświeżania, dlatego zamiast na tradycyjne 60 Hz, czy nawet 144 Hz, postawiła na panel o odświeżaniu rzędu 240 Hz. Patrząc jednak na kryjącą się za tym panelem technologię, odświeżanie nie jest wcale takie ważne.

W Odyssey OLED G9 znajdzie się innowacyjny ekran, bo wykorzystujący panel QD-OLED o jasności 1500 nitów, współczynniku kontrastu 1000000:1, 90-procentowym odwzorowaniu kolorów Rec.2020 i obsłudze HDR1000 oraz HDR10+. QD-OLED to obok Mini-LED jedna z technologii, które mają na celu poprawę wydajności oryginałów poprzez zastosowanie różnych typów podświetlenia. Wykorzystuje niebieską warstwę OLED do oświetlania kropek kwantowych, które wytwarzają czerwone i zielone kolory. Względem Mini-LED może osiągnąć wyższe współczynniki kontrastu i lepsze poziomy czerni, zaoferować szersze kąty widzenia, bardziej jednolitą jasność, bardziej nasycone i dokładne kolory, ale oczywiście jest względem Mini-LED odpowiednio droższy w produkcji.

Czytaj też: Test monitora BenQ Mobiuz EX2710U

O różnicy między Mini-LED a QD-OLED wspominam nie bez powodu, bo aktualnie możemy już kupić Odyssey Neo G9 właśnie z panelem Mini-LED. Premiera Odyssey OLED G9 będzie więc oznaczać poszerzenie rodziny G9 o jeszcze droższy model, który ma kosztować 2449 euro, kiedy już trafi na rynek między 14 a 28 września.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!