Nvidia rozdaje wydajność za darmo. Poprawę w grach widać gołym okiem

Wygląda na to, że potencjalny wzrost wydajności może kryć się wszędzie. Karty graficzne Nvidia na nowych sterownikach właśnie to potwierdziły, zyskując na wydajności w konkretnych operacjach.
test Nvidia GeForce RTX 4070 Founders Edition, recenzja Nvidia GeForce RTX 4070 Founders Edition, opinia Nvidia GeForce RTX 4070 Founders Edition
test Nvidia GeForce RTX 4070 Founders Edition, recenzja Nvidia GeForce RTX 4070 Founders Edition, opinia Nvidia GeForce RTX 4070 Founders Edition

Darmowa wydajność dzięki oprogramowaniu. Karty graficzne Nvidia zyskują wiele na nowych sterownikach

Sterowniki graficzne już zainstalowane? Jeśli macie jedną z kart GeForce, macie zamiar zagrać w Diablo IV i na dodatek pragniecie “darmowej wydajności”, to powinniście się szczególnie zainteresować sterownikami GeForce 535.98 Game Ready. Te sterowniki wprowadziły właśnie pełne wsparcie do nowego hitu Blizzarda, poprawiły szereg błędów, a przede wszystkim zapewniły znaczny wzrost kompresji procesora graficznego w każdej produkcji. Co to dokładnie znaczy?

Czytaj też: Nvidia wpuściła GPT-4 do Minecrafta. Takich wyników nikt się nie spodziewał

Sama kwestia kompresji GPU jest miarą tego, jak szybko i efektywnie układ GPU może kompresować i dekompresować dane. Tego typu kompresja może poprawić wydajność w różnych przypadkach użycia, co dotyczy obciążeń związanych z głębokim uczeniem, operacjach na bazach danych i oczywiście grach wideo. Kojarzyć to możecie z technologii DirectStorage, która to przekazuje przysłowiową pałeczkę kompresji i dekompresji danych gry z procesora centralnego do procesora graficznego. Ten radzi sobie z tymi zadaniami znacznie lepiej, co przekłada się na czasy ładowania, które są odpowiednio krótsze.

Czytaj też: Nvidia poprawia babola z przeszłości. Funkcja G-Sync wreszcie nabierze sensu dla graczy

W nowych sterownikach Nvidia musiała zoptymalizować proces kompresji na GPU, co potwierdziła firma Compusemble, przeprowadzając stosowne testy na dyskach SSD na PCIe 4.0 oraz PCIe 5.0 w specjalnym benchmarku, który weryfikuję tę dokładną wydajność. Wyniki jednoznacznie wskazują na znaczący wzrost przepustowości wydajnego dysku SSD na PCIe 5.0 z 28,09 do 33,12 GB/s, co oznacza aż 18-procentową poprawę. Oznacza to, że do aktywowania tego “sekretnego trybu” potrzebujecie właśnie dysku SSD nowej generacji. W tej chwili musimy poczekać na testy tego, jak ten darmowy wzrost wydajności przekłada się na gry wideo z DirectStorage… a raczej gry, bo aktualnie tylko Forspoken ją obsługuje.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!