Ogniwa fotowoltaiczne, które działają przy sztucznym świetle? W Polsce już to mamy

Czy perowskitowe ogniwa słoneczne mogą funkcjonować przy sztucznym świetle? Owszem. Dowiedli tego brytyjscy naukowcy, opracowując innowacyjny model. Okazuje się, że w Polsce również trwają badania nad czymś podobnym.
Zdjęcie poglądowe lampy UV

Zdjęcie poglądowe lampy UV

Na łamach Applied Energy Materials pojawił artykuł naukowców z brytyjskiego University of Strathclyde w Glasgow, w którym wykazano, że perowskitowe ogniwa słoneczne mogą również służyć do produkcji energii ze światła bliskiego UV emitowanego przez diody LED.

Czytaj też: Polska firma zapowiada przełom w zastosowaniach perowskitów! Panele słoneczne to nie wszystko…

Badacze opracowali jednostkę, w której warstwę absorbującą stanowił związek jodku metanoaminium ołowiu(II) CH3NH3PbI3. Takie ogniwo poddano testom w warunkach sztucznego oświetlenia. Wykorzystano do tego diody LED emitujące światło bliskie ultrafioletowemu (395-400 nm) – najczęściej stosowane są one w różnego rodzaju święcących ozdobach na Boże Narodzenie lub Halloween (wspominam o tym drugim święcie, ponieważ autorzy badań pochodzą z Wielkiej Brytanii).

Architektura ogniwa / źródło: https://doi.org/10.1021/acsaem.2c01560, CC-BY-4.0

Eksperyment wykazał, że ogniwo perowskitowe potrafiło osiągnąć wydajność 20,63 proc. przy 150 luksach i mocy wyjściowej 775 μW/cm2. Po 24 godzinach ciągłej ekspozycji na światło UV urządzenie zachowało ponad 84 proc. swojej pierwotnej wydajności. Naukowcy również przeprowadzili testy z warstwą międzyfazową PCBM–BPhen. W tym przypadku parametry ogniwa okazały się jeszcze lepsze. Wydajność osiągnęła 26,19 proc., a po 24 godzinach ciągłego naświetlania jednostka wykazała 95,53 proc. początkowej wydajności.

Czytaj też: Etykiety z ogniwami perowskitowymi na stacji benzynowej w Polsce! Innowacyjna technologia testowana nad Wisłą

Perowskity mogą działać w sztucznym świetle. W Polsce także nad nimi pracujemy

Nie zapominajmy, że tego typu ogniwa perowskitowe nie będą w przyszłości służyć do produkcji ogromnych ilości energii. Upatruje się ich zastosowania w urządzeniach Internetu Rzeczy (Internet of Things, IoT), czyli różnych czujnikach i niewielkiej elektronice.

W Polsce również trwają prace nad rozwojem technologii perowskitowej i ogniw, które będą działać także przy sztucznym świetle. Pionierem w tym zakresie jest Saule Technologies, które już jesienią 2022 roku testowało na jednej ze stacji Orlenu perowskitowe etykiety cenowe, które były zasilane tak sztucznym, jak i naturalnym światłem.

Czytaj też: Tego nic już nie zatrzyma. Polskie perowskity dostały niewyobrażalne wsparcie

Polskiemu startupowi przyświeca idea, aby stworzyć komercyjną linię produkcyjną perowskitowych ogniw słonecznych, które będą produkować energią w bardzo specyficznych środowiskach przemysłowych czy medycznych. Niedawno informowałem o tym, że Saule Technologies zyskało nowego inwestora, DC24, który udzieli pożyczki do kwoty 40 milionów złotych.