Tego nic już nie zatrzyma. Polskie perowskity dostały niewyobrażalne wsparcie

Polski startup fotowoltaiczny zajmujący się opracowywaniem technologii perowskitowej zyskał nowe finansowanie. Firma przekazała informację o nowym inwestorze, który wyłoży na rozwój fotowoltaiki przyszłości niebagatelną kwotę.
Laboratorium Saule Technologies, źródło: materiały prasowe

Laboratorium Saule Technologies, źródło: materiały prasowe

Spółka DC24 zainwestuje w firmy Saule Technologies i Saule. Udzieli ona pożyczki do kwoty 40 milionów złotych, dzięki czemu obejmie nowo wyemitowane akcje fotowoltaicznego startupu – dowiadujemy się z komunikatu PAP Biznes i Saule Technologies.

Czytaj też: Perowskity nie są rewolucyjne. Ale mogą być, jeśli uda się rozwiązać jeden problem

O Saule Technologies pisaliśmy już kilkakrotnie. Firma staje się coraz bardziej znana w kręgach branży zaawansowanych technologii. Od 2014 roku rozwija ona technikę produkcji perowskitowych ogniw słonecznych poprzez drukowanie ich na cienkich, elastycznych podłożach w warunkach niskich temperatur. Proces produkcji oraz architektura wynalazku jest chroniona patentem.

Saule Technologies rozwija polskie perowskity

Nowe finansowanie przyspieszy prace nad szerszą komercjalizacją perowskitów. Warto przypomnieć, że urządzenia opracowywane przez naukowców z Saule Technologies nie będą przypominać tradycyjnych paneli słonecznych. Docelowo mają służyć jako dodatkowe źródło energii w systemie zwanym Internetem Rzeczy.

Czytaj też: Polska firma zapowiada przełom w zastosowaniach perowskitów! Panele słoneczne to nie wszystko…

W październiku 2022 roku eksperci z firmy opublikowali na łamach ASC Energy Letters artykuł naukowy prezentujący całe możliwe spektrum zastosowania technologii. Perowskitowe folie jako źródło energii trafią do pilotów, elektronicznych zegarków, głośników, różnego rodzaju czujników i nadajników GPS.

Perowskitowe etykiety cenowe od Saule Technologies / źródło: materiały prasowe

Saule Technologies weszło również w minionym roku we współpracę z Orlenem. Jesienią zeszłego roku na jednej z warszawskich stacji benzynowych pojawiły się w ramach testy perowskitowe etykiety cenowe. Takie rozwiązanie pozwoliło na zdalną moderację cen i płynniejsze zarządzanie systemem.

Czytaj też: Etykiety z ogniwami perowskitowymi na stacji benzynowej w Polsce! Innowacyjna technologia testowana nad Wisłą

DC24 to nie jedyna spółka, która zainwestowała w Saule Technologies. W 2020 roku startup pozyskał 7 milionów złotych pożyczki od Columbus Energy, które poświęcono na budowę linii produkującej perowskitowe ogniwa. Poza wymienioną kwotą Columbus zainwestował także 10 milionów euro, dzięki którym firma ma teraz 20 proc. udziałów w Saule Technologies.