Potrzebujesz ognia? Ten robot ma go pod dostatkiem, choć to tylko “zabawka”

Kiedy firma Elona Muska zaprezentowała miotacz ognia, wydawało się, że niczego bardziej osobliwego przez długi czas nie zobaczymy. A jednak! Po co dźwigać taki ciężar, skoro można go zamontować na czworonożnego robota? Tak właśnie powstał Thermonator.
Robot Thermonator

Robot Thermonator

Boring Company to firma Elona Muska, słynąca z budowy podziemnych tras komunikacyjnych pod Las Vegas, która w 2018 r. postanowiła sprzedać 20 tys. sztuk miotacza ognia. Wśród opinii publicznej nie brakowało żartów, że Elon Musk szykuje się na apokalipsę zombie, ale sam kilkukrotnie mówił, by miotacza ognia nie traktować jako broń, a… zabawkę.

Czytaj też: Robot sterowany myślami będzie gotowy do akcji w mgnieniu oka. Badacze dokonali przełomu

Jeszcze dalej poszła firma Throwflame, która przyjmuje przedpremierowe zamówienia na robota o wiele mówiącej nazwie “Thermonator”. Jest to czworonożny robopies w stylu Spota z zamontowanym miotaczem ognia ARC. Zapytacie: po co? Chyba najlepiej odpowie hasło reklamowe producenta: “Thermonator jest zdolny do dostarczania ognia na żądanie w dowolne miejsce”. I wszystko jasne.

Czworonożny robot z miotaczem ognia – nie, to nie czas na apokalipsę zombie

Miotacz ognia na czterech nogach ma zasięg nieco ponad 9 m i nie jest promowany jako broń. Jest to pierwszy w historii robopies z zamontowanym miotaczem ognia ARC, który ma być “najlepszym przyjacielem siły ognia”. Pytanie brzmi tylko, jakie mają być realne zastosowania tej jednostki? Pierwszym co przychodzi mi na myśl jest wyplenianie chwastów, karczowanie lasów lub palenie zwłok chorych zwierząt.

Throwflame to firma, która zyskała uznanie na rynku dzięki swoim kompaktowym, całkowicie elektrycznym miotaczom ognia, wykorzystującym plazmowy zapalnik ARC zamiast otwartego płomienia. Ze względu na rygorystyczną umowę EULA narzuconą przez Boston Dynamics z Spotem, Thermonator został zbudowany na czworonożnym robocie Unitree Go1. Jest mniejszy i lżejszy niż “Spot”, ale nadal zawiera wiele kamer i czujników, umożliwiając mu autonomiczną nawigację bez bezprzewodowego sterowania.

Thermonator ma miotacz ognia ARC, który może wytwarzać długi strumień ognia przez maksymalnie 45 minut. Jest wyposażony w poczwórne szyny, które umożliwiają zamontowanie go na w wielu miejscach – na statywie, karabinie, a także robopsie.

Jeżeli chodzi o robota Unitree Go1, to waży ok ok. 11,8 kg (bez dodatkowych modyfikacji). Po zamontowaniu miotacza ognia, masa Thermonatora wzrasta do 27,2 kg, co niewątpliwie wpłynie na ostateczną mobilność i czas działania na pełnym akumulatorze. Szczegółowe dane w tym temacie nie zostały jednak ujawnione.

Czytaj też: Ma robotyczne ramię i nie zawaha się go użyć. XGO 2 to robo-pies dla każdego

Chociaż Thermonator nie jest dostępny w oficjalnej sprzedaży, zainteresowane osoby mogą zapisać się na powiadomienia e-mail dotyczące premiery produktu. Przewidywana data wysyłki to trzeci kwartał 2023 roku. Cena Unitree Go1 to wydatek rzędu 2700-3500 dol., a miotacza ognia ARC 699-899 dol.