Miliarderzy pracują nad innowacyjną technologią. Nowe magazyny energii staną lada dzień

Innowacyjny projekt budowy magazynów energii na bazie akumulatorów żelazowo-powietrznych ruszy lada chwila w Stanach Zjednoczonych. Finansowy udział pośrednio mają w nim m.in. Bill Gates i Jeff Bezos. Jak będzie działać ta tajemnicza technologia?
Magazyny energii mają ruszyć w USA przy ogromnej farmie fotowoltaicznej

Magazyny energii mają ruszyć w USA przy ogromnej farmie fotowoltaicznej

Magazyny energii są niezbędnym elementem infrastruktury energetycznej, jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać potencjał OZE, w tym fotowoltaiki i turbin wiatrowych. Firma Xcel Energy dostała oficjalne pozwolenie na budowę systemu bateryjnego w stanie Minnesota. Zakład działający przy wygaszanej już elektrowni węglowej skorzysta z technologii od Form Energy.

Czytaj też: Magazyny energii są nam niezbędne. Wkrótce nastąpi przełom w ich produkcji

Druga firma interesuje nas o wiele bardziej, ponieważ to ona właśnie jest twórcą technologii, na którą czekają wszyscy. Form Energy pochwaliło się w komunikacie prasowym na swojej stronie internetowej, że w końcu ich produkt znajdzie praktyczne zastosowanie. Mowa o modułowych systemie akumulatorów żelazno-powietrznych o łącznej mocy 10 MW.

Instalacja stanie w pobliżu jednej z największych elektrowni słonecznych w USA – Sherco Solar w stanie Minnesota. Farma fotowoltaiczna jest obecnie w fazie rozwoju i jej moc zainstalowana wzrośnie aż do 710 MW. Magazyny energii od Form Energy mają być wsparciem w stabilizacji i optymalizacji produkcji energii.

Magazyny energii fundowano przez Gatesa i Bezosa. Mają poprawić pracę OZE

Budowa systemu bateryjnego ruszy dopiero za rok, w II kwartale 2024 roku. System w pełni dopiero zostanie uruchomiony w 2025 roku. Będzie to obiekt wymagający pracy jedynie 15-20 osób, ale będzie w stanie gromadzić nadwyżki energii wyprodukowanej ze słońca aż do 100 godzin (ponad 3 doby). To jest właśnie jego podstawowa zaleta.

Czytaj też: Mamy pierwsze magazyny energii w Polsce. Wiemy, skąd popłynie prąd w razie blackoutu

Niestety wiele więcej nie dowiemy się o tej innowacyjnej technologii poza tym, że akumulatory żelazowo-powietrzne wykorzystują w swojej strukturze proces utleniania i redukcji żelaza. Bardziej naukowych szczegółów na stronie internetowej jednak wciąż brakuje.

O Form Energy nie sposób więcej mówić bez wymienienia nazwisk takich jak Bill Gates czy Jeff Bezos, a to za sprawą Breakthrough Energy Ventures – organizacji parasolowej inwestującej w projekty związane z transformacją energetyczną. Fundusz jest wspierany przez wyżej wspomnianych miliarderów, a Form Energy w ciągu ostatnich lat było beneficjentem środków od Breakthrough Energy Ventures – podaje Recharge News.

Czytaj też: Stare akumulatory z samochodów dostaną drugie życie. Niemcy przerobią je na magazyny energii

W obecnej sytuacji pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że projekt budowy magazynów energii przyniesie znaczną poprawę farmy fotowoltaicznej w Minnesocie, czym udowodni, że systemy bateryjne są kluczowe dla rozwoju OZE i czerpania maksymalnych korzyści z czystej energii. Dzięki nim można uniknąć sytuacji, kiedy to prowadzi się wyłączania instalacji słonecznych w momentach nadpodaży energii, co kilkukrotnie już działo się chociażby w Polsce.