Nie licz na tańsze pamięci RAM. Wiemy, jak będzie wyglądać ich cena w najbliższych miesiącach

Pamięci RAM nie są tanie. Oczywiście nie jest to poziom, którym niegdyś mogły (niestety) pochwalić się karty graficzne, ale aktualnie kupno nowych DDR5 lub kości pamięci do urządzeń mobilnych, to i tak spory wydatek… który w najbliższym czasie na pewno nie zmaleje.
Nie licz na tańsze pamięci RAM. Wiemy, jak będzie wyglądać ich cena w najbliższych miesiącach

Poznaliśmy przyszłość i nie wygląda ona za dobrze. Pamięci RAM nowej i starej generacji tanieć nie będą

Zgodnie z oczekiwaniem, mimo rynkowego debiutu nowego standardu pamięci w 2021 roku, starszy rodzaj pamięci, czyli DDR4, nie odszedł do lamusa. Dziesiątki milionów zestawów komputerowych nadal wykorzystuje ten wieloletni udany standard pamięci i zapewne nie zmieni się to przez najbliższe kilka lat, a nawet dekadę, dzięki czemu niska cena DDR4 nadal będzie się utrzymywać. Trudno bowiem narzekać na aktualnie dostępne zestawy 2×8 GB w cenie 149 złotych i 2×16 GB w cenie około 300 zł, bo to poziomy, o których jeszcze przed kilkoma laty mogliśmy tylko marzyć, a dziś możemy zapewnić swojemu PC-towi całe 64 GB pamięci za mniej, niż 1000 złotych. Podobnie sprawa ma się w kwestii pamięci SODIMM, której zestawy 2×16 GB można dorwać już za 330 złotych.

Czytaj też: Wielki test pamięci DDR5 dla graczy. Podpowiadamy, jaki zestaw wybrać

Znacznie gorzej jest w segmencie DDR5, a więc w kwestii nowego standardu, który wprawdzie jest już dostępny do kupienia od dobrych dwóch lat, ale jego podaż ma się nijak do tego, jak wygląda od lat podaż wylewających się wręcz z magazynów DDR4. Stąd potrzeba wydania przynajmniej 400 złotych na 32-GB zestaw DDR5 i prawie 1000 zł na 64-gigabajtową konfigurację, która oczywiście spisuje się znacznie lepiej w kwestii wydajności, niż to, co ma do zaoferowania standard poprzedniej generacji. Innymi słowy, zabawa w nowe platformy i standardy do najtańszych nie należy. 

Czytaj też: Pamięci operacyjne DDR5 EXPO. Czym różni się AMD EXPO od XMP Intela?

Jak jednak będzie wyglądać kwestia cen DDR4 i DDR5 w następnych miesiącach? Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do znaczących obniżek i to rzędu nawet kilkudziesięciu procent na przestrzeni kwartałów, ale dobre czasy już się skończyły. Jak wspomina raport TrendForce, znaczne spadki cen pamięci RAM to już przeszłość, bo wedle danych i szacunków analityków, w bieżącym kwartale ceny pamięci DRAM spadną jedynie o od zera do pięciu procent, a nie o 13-18%, jak w zeszłym kwartale. Warto podkreślić, że tyczy się to całego segmentu DRAM, a w tym działu mobilnego, konsumenckiego oraz serwerowego. 

Czytaj też: Test pamięci DDR5 Patriot Viper Venom 2×16 GB 6200 MHz CL40

Finalnie możemy więc liczyć na spadki o maksymalnie kilka procent, bo od 3 do 8 w przypadku DDR4 oraz do 5 procent po stronie DDR5. Powód tego stanu jest tak naprawdę jeden – producenci zwyczajnie mają zamiar ograniczyć produkcję układów DRAM, aby zmniejszyć podaż na rynku, co przełoży się na mniejszą liczbę powstających modułów, które montujemy w swoich komputerach.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!