Polska w gronie światowych liderów. Jesteśmy fotowoltaiczną potęgą

Polska fotowoltaiką stoi – teraz możemy to bez skrupułów przyznać. Najnowszy raport Solar Power Europe prezentuje wskaźniki wzrostu instalacji słonecznych na całym świecie. Nasz kraj trafił do czołowej dziesiątki. Na którym miejscu dokładnie się znaleźliśmy?
Zdjęcie poglądowe

Zdjęcie poglądowe

Solar Power Europe jest niezależną organizacją pozarządową, która zajmuje się raportowaniem stanu branży fotowoltaicznej na naszym kontynencie i na świecie. W najnowszym raporcie zawarła dane na temat nowych instalacji słonecznych montowanych w 2022 roku. Okazało się, że Polska trafiła do czołowej dziesiątki.

Czytaj też: Fotowoltaika w Polsce ma problem. Oni ujawnili, co się dzieje podczas deszczu

Zacznijmy jednak od lidera. Nie trzeba robić werbli, ponieważ doskonale wiemy, kto jest od kilku lat niezmiennym zwycięzcą w tej branży – Chiny. W minionym roku zainstalowano w tym kraju aż 94,7 GW paneli słonecznych i tym samym przekroczono 400 GW mocy zainstalowanej dla tego źródła. Na drugim miejscu znalazłem się Stany Zjednoczone, których rynek fotowoltaiczny wzbogacił się o 21,9 GW nowych instalacji.

Podium zamykają Indie, które również rozpychają się na rynku. Rosnąca populacja najludniejszego kraju świata wywiera presję na coraz większe zapotrzebowanie na energię. W 2022 roku zainstalowano w Indiach 17,4 GW nowych paneli słonecznych.

Na czwartym miejscu znajduje się Brazylia z mocą 10,9 GW dla nowych instalacji. Piąta lokata zajmowana jest przez pierwszy europejski kraj – Hiszpanię. Następnie na szóstej pozycji znalazły się Niemcy, na siódmej Japonia i na ósmej… Polska. Rok 2022 był niezwykle łaskawy. W naszym kraju pojawiło się wówczas aż 4,5 GW nowej mocy z fotowoltaicznych źródeł. Jest to wyraźny wzrost względem roku 2021 (3,8 GW nowych instalacji). Czołową dziesiątkę zamykają Holandia i Australia.

Czytaj też: Co się dzieje? Nie było jeszcze lata, a polska fotowoltaika pobiła rekord wszech czasów

Ranking Solar Power Europe z porównaniem do 2021 roku, źródło: Solar Power Europe, materiały prasowe

Polska w gronie światowych liderów. Jak długo fotowoltaika będzie doświadczać tej passy?

Czy uda się nam utrzymać w gronie światowych liderów fotowoltaiki? Patrząc na dane od Fundacji Instrat, to możemy mieć co do tego wątpliwości. Z dostępnych informacji za pierwsze pięć miesięcy 2023 roku (styczeń-maj) wynika, że w Polsce pojawiło się „zaledwie” 1,8 GW nowych instalacji słonecznych.

Czytaj też: Fotowoltaika w końcu stanieje! Największe na świecie złoża minerałów odkryte w Europie!

Nie da się ukryć, że zainteresowanie fotowoltaiką może w Polsce delikatnie spadać. Prawdopodobnie tak dynamiczny wzrost w 2022 roku był wywołany inwazją Rosji na Ukrainę oraz kryzysem energetycznym, kiedy to Polacy zaczęli masowo montować panele słoneczne celem zabezpieczenia się.