Dwa w cenie jednego. To urządzenie wytwarza energię i jednocześnie ją magazynuje

Dzięki wysiłkom hiszpańskich i niemieckich naukowców na rynek może trafić wkrótce wyjątkowa bateria, która jest w stanie zarazem produkować energię, jak i magazynować ją na miejscu. 
Dwa w cenie jednego. To urządzenie wytwarza energię i jednocześnie ją magazynuje

Pomimo rosnącej popularności fotowoltaiki świat nauki nadal nie rozwiązał na dobre jednego z podstawowych problemów tej technologii. Chodzi o nieregularność w dostarczaniu energii. Jako że trudno sobie wyobrazić, by panele mogły przez całą dobę pełnić swoje funkcje, to rozwiązania trzeba się raczej doszukiwać gdzie indziej: w magazynowaniu takich zasobów.

Czytaj też: Fotowoltaiczny stół z powyłamywanymi nogami. Panele bez nóg rozłożono na trawie

Niestety, choć tego typu technologie cały czas się rozwijają, to zazwyczaj okazują się mało wydajne bądź zbyt drogie, aby ich stosowanie miało praktyczny bądź ekonomiczny sens. Przedstawiciele Universidad de Córdoba oraz Instytutu Badań Ciała Stałego im. Maxa Plancka postanowili coś w tej sprawie zmienić. Ich propozycja obejmuje baterię słoneczną, która może łączyć ogniwa słoneczne przechwytujące światło, by później przechowywać uzyskaną w ten sposób energię. Takowa mogłaby być więc wykorzystywana na żądanie, bez konieczności stosowania zewnętrznych instalacji.

Proponowane urządzenie, zwane baterią słoneczną, może zarazem wytwarzać, jak i magazynować energię

W ramach dotychczasowych badań członkowie zespołu przetestowali cechy konstrukcyjne baterii słonecznej składającej się z materiału opartego na azotku węgla. W ramach procesu produkcyjnego osadzili cienką warstwę tego materiału, dzięki czemu powstała stabilna struktura pozwalająca na tworzenie urządzeń fotowoltaicznych. W ramach ostatnich postępów naukowcy stworzyli prototypową wersję baterii słonecznej wykazującej wysoką wydajność zarówno w kontekście produkcji energii, jak i jej późniejszego magazynowania.

Ze względu na zastosowanie wielu różnych warstw, cały projekt można porównać do czegoś w rodzaj mechanicznej kanapki. Poszczególne warstwy są ułożone tak, aby jak najwydajniej pochłaniać światło i gromadzić wytwarzaną dzięki niemu energię. W grę wchodzi wykorzystywanie promieni nadlatujących z obu stron, co jest zasługą półprzezroczystości zastosowanego materiału. 

Czytaj też: Akumulatory litowo-jonowe można poprawić. Pomoże w tym nowa metoda obróbki

Oczywiście w obecnej formie mówimy przede wszystkim o koncepcji, która na papierze i w kontrolowanych warunkach prezentuje się bardzo dobrze. Konieczne będzie jednak upewnienie się, że takie same efekty pojawią się, gdy opisywana bateria słoneczna zostanie wykorzystana w praktyce. Wielkim wyzwaniem będzie utrzymanie jej wydajności, produkcja na odpowiednio dużą skalę i przy wystarczająco niskich kosztach. Dotychczasowe ustalenia na temat prowadzonego projektu są dostępne na łamach Advanced Energy Materials.