Niepokojący problem z fotowoltaiką doprowadzi do tragedii. W Ameryce przerywają milczenie

Czy instalacje fotowoltaiczne wytrzymają każde natężenie promieniowania? Okazuje się, że w wielu regionach świata sytuacja bywa dość krytyczna w związku z nadmiernym promienieniem. Czyżby fotowoltaika po raz kolejny ujawniła, jak nieidealnym jest źródłem energii?
Przykładowa farma fotowoltaiczna

Przykładowa farma fotowoltaiczna

Nadmiernie natężenie napromienienia (irradiancji) przyczynia się do pogorszenia stanu pracy instalacji fotowoltaicznej. Do tej pory niewielu naukowców badało to zagadnienie, a okazuje się, że może ono mieć kluczowy wpływ na działanie wielu elektrowni. Mówiąc o irradiancji, mamy na myśli wskaźnik określający strumień promieniowania na jednostkę powierzchni, który przedstawiamy w watach na metr kwadratowy.

Czytaj też: Nic już mnie nie zaskoczy. Polska fotowoltaika z rekordem, o którym w 2020 nawet nie śniłem

Badacze z Peruwiańskiego Uniwersytetu Katolickiego w Limie opublikowali w czasopiśmie Solar Energy wyniki analizy dotyczącej natężenia napromienienia w trzech różnych lokalizacjach. Naukowcy przez dwa lata zbierali dane z Limy, Madrytu i Berlina, aby mieć dobrą skalę porównawczą dla problemu.

Fotowoltaika ma problem z nadmiernym natężeniem napromienienia. Co to oznacza?

Przyjęli oni w swojej pracy średnią energię fotonu (ang. average photon energy, APE) jako reprezentatywny wskaźnik dla rozkładu widma. Wykazali oni zmianę widma w zależności od zachmurzenia nieba. Przy bardziej bezchmurnym niebie widmo irradiancji przesuwa się w stronę czerwieni, co może niekorzystnie wpływać na instalacje.

Zmiana irradiancji przede wszystkim wymaga szybkiej reakcji falowników. W przeciwnym razie może dochodzić na nagrzewania się kabli i bezpieczników w instalacji fotowoltaicznej, jak również samych modułów.

Jak przekazał dla PV Magazine Jan Amaru Töfflinger, jeden z autorów artykułu, warunki nadmiernego natężenia napromienienia bardzo często zachodzą chociażby w Brazylii. Naukowcy z tego kraju jakiś czas temu zauważyli negatywny wpływ irradiancji na działanie fotowoltaiki i obecnie panuje już tam wyższa świadomość na temat niekorzystnych aspektów napromienienia. Środkami ostrożności w tym przypadku jest odpowiedni dobór falownika i bezpieczników do paneli słonecznych.

Czytaj też: Fotowoltaika w końcu stanieje! Największe na świecie złoża minerałów odkryte w Europie!

Skutki nadmiernej irradiancji możemy również poczuć my sami i to na własnej skórze. W upalny dzień podczas południa słonecznego, kiedy wyjdziemy z cienia do słońca, odczuwalnym jest nie tylko szok termiczny, ale również specyficzne wrażenie „palenia skóry”. Podobne zjawisko oddziałuje w pewien sposób także na panele słoneczne, czego dowiedli empirycznie naukowcy z Peru.