Wygląda na to, że panele fotowoltaiczne nie grzeszą uniwersalnością. Z Turcji płyną złe wieści

Poglądów na panele słoneczne, mogę przyznać, jest tyle, ile samych wypowiadających się. Znajdą się na pewno śmiałkowie, którzy stwierdzą, że farmy fotowoltaiczne można budować niemal na każdej niezacienionej powierzchni. Tureccy naukowcy mają coś do powiedzenia w tym temacie, a wyniki ich badań mogą nieco rozczarować wielu entuzjastów fotowoltaiki.
Zdjęcie poglądowe z tureckiej ulicy

Zdjęcie poglądowe z tureckiej ulicy

Czy panele słoneczne można montować wszędzie? Jakie zmienne należy uwzględnić? Na tym zagadnieniem przysiadła troje inżynierów z Turcji. Postanowili oni za pomocą metody AHP (Analytical Hierarchy Process) sprawdzić przydatność terenów w regionie Menteşe (południowy zachód) pod kątem instalacji farm fotowoltaicznych, biorąc pod uwagę ryzyko wystąpienia powodzi i znacznej erozji terenu.

Czytaj też: Wszyscy robimy to źle. Panele słoneczne na dachach powinniśmy montować inaczej

Powodzi? Dokładnie tak. Jak się okazuje, badano dotychczas wiele zmiennych, które wpływają na przydatność fotowoltaiki i opłacalność jej instalacji, ale nie brano pod uwagę tej jednej konkretnej katastrofy naturalnej. Powodzie mogą również powodować intensywną degradację gruntu i jego wymywanie, co zbiorczo nazywa się erozją. Na łamach Renewable Energy możemy dowiedzieć się więcej, do jakich interesujących wniosków doszli uczeni.

Badany region na mapie (dolna część zdjęcia) / źródło: Mapy Google, zrzut ekranu

Panele słoneczne nie mogą stać wszędzie. Powódź i erozja też może mieć na nie wpływ

Metoda AHP, którą wykorzystano w badaniach, polega m.in. na ustalaniu priorytetów kryteriów decyzyjnych. Jest to narzędzie obliczeniowe, które może nam dać informację, czy powodzie i erozja są kluczowymi aspektami decydującymi o wyborze lokalizacji dla farmy fotowoltaicznej.

Wyniki modelowania dla regionu Menteşe wykazały, że jedynie 7,5 proc. powierzchni obszaru nadaje się pod panele słoneczne. Zagrożenia powodzią i erozją posiadały niską wagę w modelu AHP, a mimo to pełniły spory czynnik wykluczający – twierdzą autorzy badań. Ponadto do analizy przydatności terenu pod fotowoltaikę wystarczalne okazały się dane topograficzne o niskiej rozdzielczości.

Czytaj też: Panele słoneczne z cylindrem pełnym piasku? Na taki pomysł mogli wpaść tylko w jednym kraju

Praca wykonana przez tureckich inżynierów na pewno przyda się w samym regionie Menteşe, którego dotyczyła analiza. Niemniej dla nas również jest coś pouczającego w tej sprawie. Zagrożenie powodziowe w Polsce wciąż może wystąpić i warto mieć na uwadze, czy panele słoneczne, które będzie instalować na konkretnych terenach, nie będą podczas przyjścia żywiołu w jakikolwiek sposób uszkodzone. Narzędzie AHP może być przydatne w tym planowaniu, także urzędnikom zarządzającym planami zagospodarowania przestrzennego.