95 milionów dolarów na broń przyszłości. Tajemniczy kraj w Europie zrobił ciekawe zakupy

Wygląda na to, że w Europie zaroi się od dronów wojskowych w jeszcze większym stopniu tuż po tym, jak izraelscy skrytobójcy powietrzni trafią w ręce tajemniczego kraju, który zdecydował się na nowy zakup.
95 milionów dolarów na broń przyszłości. Tajemniczy kraj w Europie zrobił ciekawe zakupy

Pewien europejski kraj zamówił olbrzymią liczbę dronów SkyStriker od Elbit Systems

Chociaż wojna nigdy się nie zmienia, to wykorzystywane na niej rodzaje broni ciągle ewoluują i dziś osiągnęły etap, na którym żaden żołnierz nie może czuć się bezpiecznie. Nie tylko wtedy, kiedy znajduje się na polu bitwy czy obok linii frontu, ale nawet wtedy, kiedy znajduje się wiele dziesiątek kilometrów od rzeczywistych walk i przykładowo, zajmuje się organizowaniem magazynów amunicji.

Czytaj też: Nowoczesna broń dla Europy. Artyleria rakietowa EuroPULS będzie wszechstronna i potężna

Wszystko przez coraz to bardziej zaawansowane pociski, systemy artyleryjskie, a przede wszystkim drony, które to pełnią nie tylko rzeczywiste zagrożenie na froncie, ale też wpływają bezpośrednio na morale żołnierzy. Ci w każdej chwili nie mogą być pewni, czy aby nie obserwuje ich bezzałogowiec na pułapie setek metrów, mogący zrzucić na nich bombę, wystrzelić pocisk lub przeprowadzić bezpośredni atak w stylu kamikadze. Właśnie do tego ostatniego jest zdolny SkyStriker od Elbit Systems.

Firma pochwaliła się kontraktem o wartości 95 mln dolarów na dostawę dronów SkyStriker dla nieujawnionego europejskiego kraju. W ogólnym rozrachunku ten bezzałogowiec to jedno z najnowszych i najbardziej zaawansowanych produktów firmy Elbit Systems, które wręcz symbolizuje kolejny krok w technologii tego typu. Te systemy broni zostały stworzone do latania nad regionami, poszukiwania celów i ich precyzyjnego niszczenia po wykryciu i uzyskaniu zgody od operatora.

Jedną z najważniejszych cech SkyStriker jest elektryczny silnik, który zapewnia ciche działanie w locie i tym samym skrytobójczą wręcz przewagę podczas misji. Poza tym ten bojowy dron może pochwalić się imponującym czasem pracy w powietrzu, który to wynosi do dwóch godzin oraz szerokim zakresem operacyjnym na poziomie 100 kilometrów. Jego zdolność do noszenia różnych rodzajów głowic o masie do 10 kilogramów podkreśla jego wszechstronność, która przejawia się też w szerokim spektrum potencjalnych platform startowych. Gdyby tego było mało, SkyStriker może też działać nawet w trudnych warunkach, bo środowisku dręczonym przez wrogie działania związane z zakłócaniem GPS czy komunikacji.

Czytaj też: Stanie na straży całej Europy. Najlepszy system przeciwrakietowy zwalczy wszystkie zagrożenia

W skrócie więc Elbit Systems tchnęło w SkyStriker wszystkie cechy, które czynią tego drona idealnym powietrznym niszczycielem typu kamikadze i to do tego stopnia, że bezzałogowiec ten idealnie wypada na tle innych podobnych projektów. Sam kontrakt jest z kolei kolejnym dowodem na rosnący globalny trend budowania nowych możliwości bojowych na podstawie dronów latających.