Stanie na straży całej Europy. Najlepszy system przeciwrakietowy zwalczy wszystkie zagrożenia

Pociski balistyczne i hipersoniczne to ciągle jedno z największych zagrożeń, przed którymi stoi każde państwo. Ich zestrzeliwanie do łatwych i tanich nie należy, dlatego w Europie dąży się aktualnie w ramach konsorcjum HYDIS do stworzenia czegoś, co będzie można nazwać najlepszym systemem przeciwrakietowym. Takie są przynajmniej założenia.
Hwasong-18 Korei Północnej
Hwasong-18 Korei Północnej

Zwalczy pociski balistyczne i hipersoniczne w najwyższych warstwach atmosfery. HYDIS może dać początek czemuś wyjątkowemu

Konsorcjum (studium HYpersonic Defence Interceptor Study) prowadzi aktualnie prace nad projektem hipersonicznego pociski przechwytującego, a choć zostało już pozytywnie ocenione przez Komisję Europejską, aktualnie oczekuje na potwierdzenie finansowania. Pomysłodawcy zawdzięczają sukces w tym zakresie przede wszystkim temu, że ich projekt wpisuje się w program prac Europejskiego Funduszu Obronnego na 2023 rok. Propozycja została złożona w maju i sprowadzała się do opisu koncepcji architektury oraz studium rozwoju “nowych technologii dla systemu obrony antyrakietowej przeciwko nowym, zaawansowanym zagrożeniom w najwyższych warstwach atmosfery”.

Czytaj też: Sytuacja na froncie zmieniła się o 180 stopni. Ukraina ma nową niszczycielską broń o ogromnym potencjale

Wiemy, że konsorcjum HYDIS aktualnie składa się z 19 partnerów głównych i ponad 20 podwykonawców z 14 krajów europejskich, którym przewodniczy MBDA, a więc europejska wielonarodowa firma, która zajmuje się rozwojem i produkcją pocisków rakietowych. Jako że to przedsięwzięcie skupia wysiłki koncernów zbrojeniowych, instytucji rządowych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz uczelni, łącząc “najlepsze kompetencje w dziedzinie technologii rakietowych z całej Unii Europejskiej”, można założyć, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, owoce HYDIS dadzą życie najlepszemu systemowi przeciwrakietowemu w Europie.

Hipersoniczny pocisk HAWC

Czytaj też: Turcja ponownie zaskakuje. Pokazali szpiega idealnego, którego nie da się wykryć

Francja, Niemcy, Włochy i Holandia już potwierdziły wsparcie i zaangażowanie w projekt, podpisując list intencyjny i uzgadniając wstępne wspólne wymagania. Te są kluczowe do wyznaczenia całego celu przedsięwzięcia, którym to jest zbadanie różnych koncepcji przechwytywania rakiet hiperdźwiękowych i balistycznych oraz doprowadzenie do dojrzałości związanych z tą zdolnością ważnych technologii w celu zaoferowania siłom zbrojnym najlepszego systemu obronnego, spełniającego wymogi wspomnianych czterech państw członkowskich.

Czytaj też: Armia USA szykuje się do konfliktów przyszłości. Oto jak zyska przewagę nad wrogami

Jest to aktualnie główny element wkładu państw europejskich w misję obrony ludności i wojsk, który na dodatek podlega pod projekt europejskiej przeciwrakiety AQUILA, jako że ma oferować “najlepsze koncepcje pocisków” i systemy na bazie aktualnych produktów MBDA. Kiedy już prace nad HYDIS zostaną zakończone, Unia Europejska dostanie odpowiedź na to, jak jeszcze skuteczniej zwalczać nie tylko pociski balistyczne, ale też hipersoniczne w najwyższych warstwach atmosfery.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!