Nowoczesna broń dla Europy. Artyleria rakietowa EuroPULS będzie wszechstronna i potężna

Dowiedzieliśmy się właśnie o najnowszej współpracy między europejskim gigantem w sektorze bojowych systemów lądowych KNDS a izraelską firmą Elbit Systems. Jej owocem będzie nowy system rakietowy EuroPULS.
Nowoczesna broń dla Europy. Artyleria rakietowa EuroPULS będzie wszechstronna i potężna

EuroPULS będzie przykładem zaawansowanej i nowoczesnej artylerii rakietowej

Systemy wyrzutni rakiet, będące po prostu przykładami artylerii rakietowej, zapewniają od dekad wyjątkowe możliwości armiom na całym świecie. Służą do ostrzeliwania konkretnych pozycji pociskami rakietowymi z własnymi silnikami, których zasięg umożliwia zwalczanie nawet bardzo odległych celów. Im bardziej nowoczesny jest system tego typu, tym większa jest jego celność i ogólna wszechstronność, a EuroPULS będzie tego świetnym przykładem, jako owoc specjalistycznej wiedzy firmy KNDS i technologicznego doświadczenia Elbit Systems.

Czytaj też: Wystrzeli 5 pocisków w minutę i zniszczy bardzo odległe cele. Słowacja opracowała broń o ogromnym potencjale

Duet tych firm widzi przyszłość systemów artyleryjskich pod znakiem modularności, wszechstronności oraz skalowalności i dlatego konstrukcja EuroPULS pozwoli na integrację z dowolną platformą mobilności, a do tego zapewni możliwość przeprowadzania precyzyjnych uderzeń z wysokim poziomem bezpieczeństwa. Kluczowym elementem tego systemu będzie jej otwarta architektura, która gwarantuje kompatybilność z wieloma pociskami różnego rodzaju, ale w gruncie rzeczy, kiedy EuroPuls już powstanie, nie będzie to całkowicie nowy przykład artylerii rakietowej.

Czytaj też: Ukraina zyskała nową potężną broń do zwalczania… wszystkiego. Wróg może zacząć się bać

Elbit System w tej współpracy udostępni swój system rakietowy PULS i przeprowadzi wraz z KNDS jego kompleksową metamorfozę w kwestii systemu kontroli ognia oraz architektury wyrzutni. Samo porozumienie o współpracy tych dwóch firm nie jest tylko zobowiązaniem umownym, ale sprzyja solidnej współpracy i synergii między KNDS a Elbit Systems. Ta wspólna inicjatywa przewiduje transfer zaawansowanej technologii do KNDS, co jest kluczowe dla lokalnej produkcji i dystrybucji wyrzutni, a jednocześnie jej bezproblemowej integracji z niemieckimi i europejskimi systemami kontroli ognia.

Dopełnieniem zaawansowanych funkcji systemu EuroPULS jest jego zdolność do adaptacji i bezproblemowej integracji z ciężarówką niemieckiej armii IVECO oraz możliwość korzystania z pełnego spektrum precyzyjnie kierowanych rakiet artyleryjskich Elbit i pocisków do przeprowadzania szkoleń. W przypadku oparcia EuroPULS na IVECO, w grę wchodzi możliwość przenoszenia 36 pocisków Elbit Accular o zasięgu 36 km, 12 pocisków HIMARS M31 o zasięgu 84 km, ośmiu Elbit Extra o zasięgu 150 km czy czterech pocisków JFSM od MBDA o zasięgu prawie 500 km.

Czytaj też: Ta broń ma zmienić oblicze wojny, a USA nadal mają z nią problemy

Skuteczność tej współpracy została zademonstrowana podczas prezentacji pierwszego demonstratora EuroPULS na targach Future Artillery 2023, ale aktualnie nie wiemy, kiedy dokładnie doczekamy się prezentacji finalnej wersji tego systemu i pełnej specyfikacji.