Asus przejął biznes Intela. Przygotuj się na nową erę komputerów stacjonarnych

Asus postanowił przejąć biznes Intela, który kręcił się przez dekadę, wywoływał wiele szumu wokół siebie, ale najwyraźniej nie przetrwał próby czasu. Przynajmniej w rękach włodarzy Intela.
Asus przejął biznes Intela. Przygotuj się na nową erę komputerów stacjonarnych

NUC w rękach Asusa. Firma przejęła pałeczkę od Intela

Jeszcze NUC nie zginęły, póki biznes się kręci. Chociaż Intel kategorycznie wycofał się z tego rynku po całej dekadzie produkcji Next Unit of Computing (NUC) z wielu powodów (głównym była po prostu opłacalność tego segmentu), to na ratunek tym miniaturowym komputerom stacjonarnym przyszedł nieoczekiwanie Asus, przejmując od Intela przysłowiową pałeczkę. W idealnym świecie taki ruch to nie tylko formalne przeniesienie praw do produktu z jednej firmy do drugiej, a okazja do jego zrewolucjonizowania i w tym akurat przypadku nawet w to wierzę.

Czytaj też: Ten komputer stacjonarny odmienił moją pracę. Jak radzi sobie MSI MAG Infinite S3?

Zacznijmy od tego, że ogłoszone przez Asusa przejęcie nie oznacza żadnych natychmiastowych zmian w ofercie. Nadal możemy kupić tradycyjne komputery NUC 13, które od dłuższego czasu znajdują się na rynku, ale klienci zainteresowani zakupem modeli takich jak NUC 13 Extreme będą teraz musieli dokonać zakupu właśnie przez firmę Asus, ponieważ Intel zakończył sprzedaż tych produktów. Teoretycznie taka sytuacja byłaby dopiero okazją dla Asusa do określenia tego, jak wielki potencjał skrywa cały rynek NUC w myśl biznesu, ale firma ma już na niego oficjalne plany.

Czytaj też: Twój PC się chowa. Do obsługi TEGO komputera potrzeba dwóch zaawansowanych zasilaczy

Wedle tychże planów Asus wniesie te miniaturowe komputery stacjonarne na nowy poziom, korzystając przede wszystkim ze swojego doświadczenia oraz zasobów w zakresie produkcji innych PC. Wiemy, że w nowych rękach seria NUC doczeka się integracji z rodziną produktów Republic of Gamers (ROG), czyli sprzętów dla graczy, a oprócz najnowszych procesorów Intel Meteor Lake, najwydajniejsze NUC nowej generacji doczekają się hybrydowego systemu chłodzenia. Ten połączy w jednym technologie chłodzenia powietrzem i cieczą, aby optymalizować wydajność przy zachowaniu doskonałych warunków termicznych.

Czytaj też: Tak wyglądają splątane fotony. Ten symbol przyspieszy komputery kwantowe

Chociaż Asus nie ogłosił jeszcze konkretnej daty premiery NUC nowej generacji, analitycy branżowi przewidują ich prezentację w okolicach wydarzenia Intel Innovation 2023. Nic dziwnego, bo wydarzenie to będzie również okazją dla Intela do wprowadzenia na rynek układów Meteor Lake. Osobiście mam dziwne wrażenie, że Asus rzeczywiście wniesie te komputery na zupełnie nowy poziom i potencjalnie nawet obniży ich cenę. Firma bowiem zarabia już od dłuższego czasu na komputerach stacjonarnych, więc tym samym ma zarówno odpowiednie obiekty produkcyjne, jak i wyszkolonych pracowników i zaufanych dostawców, aby przekuć wizję “potężnych NUC” na rzeczywistość. Oby tylko naklejka ROG na obudowie nie sprawiała, że cenanowych NUC wzrośnie, zamiast spaść.