Niemcy dążą do zbrojeniowej supremacji. Państwo zbroi się w broń rodem z filmów science-fiction

W czerwcu 2022 roku niemiecka fregata Sachsen została uzbrojona w broń przyszłości o ogromnym potencjale, a teraz doszło do weryfikacji tego, jak wiele ta broń może zdziałać.
Niemcy dążą do zbrojeniowej supremacji. Państwo zbroi się w broń rodem z filmów science-fiction

Test broni laserowej zakończony z sukcesem. Niemcy już w zbrojeniowej czołówce

Niemcy z powodzeniem zakończyły testy morskie demonstratora laserowej broni (LWD), podczas gdy związana z jego rozwijaniem grupa ARGE, składająca się z firm MBDA Deutschland i Rheinmetall, odegrała kluczową rolę w rozwoju, budowie i wsparciu podczas przedsięwziętych prób. Były one starannie planowane i zorganizowane przez Federalny Urząd Wyposażenia Bundeswehry, Informatyki i Wsparcia w Służbie (BAAINBw), a co najciekawsze – trwały prawie rok. Podczas nich zorganizowaniu sześć obszernych kampanii, mających na celu dokładną ocenę skuteczności bojowej systemu laserowego w różnorodnych, skomplikowanych scenariuszach w realistycznych warunkach operacyjnych.

Czytaj też: Rowery elektryczne to przyszłość. Nie uwierzysz, ile kupili ich Niemcy

Obejmowało to ocenę wszystkiego – od wykrywania i śledzenia wysoce ruchliwych celów, przez synchronizację sensorów, systemów dowodzenia, systemów zaangażowania broni i efektorów, aż po skuteczne neutralizowanie celów za pomocą wiązki lasera o wysokiej energii. Łącznie z pokładu fregaty Sachsen przeprowadzono ponad sto strzałów testowych, potwierdzając zdolność lasera do skutecznego angażowania celów w środowisku morskim. Teraz laser przejdzie szczegółowe badania, zanim zostanie przeniesiony do Bundeswehr Technical Centre 91 w Meppen.

Czytaj też: Niemcy dalej nie zdecydowały w sprawie Huawei – Chiny szpiegują w sieci 5G, czy nie?

Zebrane informacje i kolejne analizy będą kluczowe dla minimalizacji ryzyka w możliwej następnej fazie – rozwoju operacyjnego systemu laserowej broni, który trafi już w pełnej gotowości bojowej na pokład nieokreślonych jeszcze okrętów. Pewne jest, że te udane próby utorowały Niemcom drogę do stworzenia pierwszej laserowej broni, kiedy to zarówno MBDA Deutschland, jak i Rheinmetall rozpoczęły wewnętrzne przygotowania do fazy rozwojowej w swoich odpowiednich dziedzinach specjalizacji.

Czytaj też: Niemcy zamiast produkować panele słoneczne, robią coś nietypowego

Potęga lasera sprowadza się do przede wszystkim połączenia unikalnych cech, które są nieosiągalne we wszystkich innych systemach uzbrojenia (broni palnej, pociskach kierowanych). Mowa o niskiej cenie “za strzał”, uderzaniu w cele z prędkością światła i możliwości skalowania mocy zależnie od zagrożeń, wśród których mogą znaleźć się drony, pociski, a nawet załogowe maszyny powietrzne i nawodne (zależnie od mocy). Samo w sobie zakończenie tych obszernych prób morskich stanowi przełomowy moment w ewolucji technologii obronnych i podkreśla zaangażowanie Niemiec w pionierskie innowacje w dziedzinie wojny morskiej.