Ma wytyczyć nowe szlaki dla lądowych pojazdów wojskowych USA. AMPV zadebiutował w Europie

Firma BAE Systems zaprezentowała swój nowoczesny i zaawansowany AMPV na targach DSEI 2023, co stanowi pierwszy debiut tego pojazdu w Europie. Ten nowy gąsienicowy opancerzony pojazd wielozadaniowy, który ma wielki cel.
AMPV
AMPV

AMPV od BAE Systems ma być przystosowany do wszystkich wymagań dzisiejszej wojny

Bazujący na podwoziu bojowego pojazdu piechoty Bradley, AMPV od BAE Systems ma na celu wyznaczenie kierunku dla przyszłych inicjatyw naziemnych Armii USA. Może pochwalić się ulepszeniami w zakresie mocy, mobilności, interoperacyjności i przeżywalności, a do tego jest strategicznie przygotowany do spełnienia złożonych wymagań nowoczesnej wojny. Został zaprojektowany z myślą o elastyczności, zwinności i wszechstronności, stając się wręcz wzorcem innowacji wśród opancerzonych pojazdów lądowych. 

Czytaj też: Lotnictwo USA znów wyjdzie na prowadzenie. B-21 Raider to coś więcej, niż tylko bombowiec

Obecne plany na nowy AMPV obejmują produkcję pięciu różnych wariantów, z których każdy przewyższa możliwości rodziny pojazdów M113. Pewne jest też, że wiek nie będzie ograniczał znacząco żadnego z nich, a to dzięki zaawansowanej konstrukcji platformy, umożliwiającą płynną integrację z przyszłymi innowacjami technologicznymi. 

AMPV jest dobrze przystosowany do dzisiejszych operacji bojowych w Europie i na świecie. Jeszcze bardziej niezwykła jest wszechstronność pojazdu, który można dostosować w miarę ewolucji technologii i zmian na polach bitew. AMPV jest podstawową platformą modernizacji pojazdów bojowych, a jego zdolność do rozwoju zapewni wojownikom największą szansę na wykonanie trudnych misji w najbardziej wymagających środowiskach – powiedział Bill Sheehy, dyrektor AMPV w BAE Systems.

Czytaj też: Ta broń ma zmienić oblicze wojny, a USA nadal mają z nią problemy

W wersji General Purpose, czyli ogólnego przeznaczenia, AMPV jest zdolny do przewozu dwóch członków załogi wraz z sześcioma pasażerami, a mniejsze zagrożenia może zwalczać przymocowanym karabinem maszynowym. Z kolei wariant Mortar (z moździerzem) wymaga zespołu składającego się z dwóch osób oraz dwóch techników, którzy mogą razić wrogów 120-milimetrowymi pociskami, wystrzeliwanymi z pokładowego moździerza. Z kolei wariant medyczny AMPV może pomieścić trzech członków załogi i sześciu pasażerów (zwykle medyków).

Czytaj też: Myśliwce marynarki USA będą latać w nieskończoność. Boeing osiągnął kamień milowy rozwoju MQ-25

Sam debiut AMPV na targach DSEI podkreśla zaangażowanie BAE Systems w redefiniowanie możliwości pojazdów opancerzonych i zapewnianie możliwie najlepszego sprzętu żołnierzom. Pojazd ten obecnie zmierza do produkcji w pełnej skali i jak mogliście przeczytać w naszym poprzednim artykule, został starannie opracowany z myślą o wielorakich wyzwaniach stawianych żołnierzom na współczesnym polu bitwy.