Zapomnijcie o tradycyjnych działach. Japonia chce odmienić współczesne uzbrojenie

Jak zastąpić wykorzystywane od wieków bronie, zyskując na tym zupełnie nowe możliwości i rewolucjonizując sektor uzbrojenia? Do odpowiedzi na to pytanie dąży m.in. Japonia, chcąc odmienić współczesne uzbrojenie może nie aż tak nowoczesnymi rozwiązaniami, ale takimi, które z racji nieodpowiednio rozwiniętej technologii, nadal nie weszły do powszechnego użytku.
Zapomnijcie o tradycyjnych działach. Japonia chce odmienić współczesne uzbrojenie

Japonia i jej elektromagnetyczne zapędy. Dlaczego kraj pragnie opracować sensowną alternatywę dla dział palnych?

Japonia opracowuje i testuje elektromagnetyczne działo szynowe (EM), które jest bronią wykorzystującą nie ciśnienie wygenerowane nagłym spaleniem chemicznej mieszanki za pociskiem w komorze, a prądy elektryczne do przyspieszania pocisków z dużą prędkością na duże odległości. Projekt ten jest częścią japońskich wysiłków mających na celu zwiększenie zdolności obronnych Japonii przed potencjalnymi zagrożeniami ze strony Chin i Korei Północnej, a także przyczynienie się do międzynarodowej współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

Czytaj też: Godzilla nie pozostawi na wrogach suchej nitki. Japonia ma wyjątkowy plan na myśliwiec 6. gen.

W październiku 2023 roku Japonia z powodzeniem przeprowadziła pierwszą próbę odpalenia na pokładzie okrętu swojej rozwijanej ciągle broni typu railgun. Próba wykazała wykonalność związanej z bronią technologii oraz wysoki potencjał jej integracji z platformami morskimi. Japonia dąży aktualnie do osiągnięcia zasięgu rzędu 200 km i prędkości wylotowej 2,5 km/s do 2025 roku.

Czytaj też: Japonia przedstawiła swoją zbrojeniową przyszłość. Na co postawi kraj w przyszłych latach?

Japonia chce współpracować ze Stanami Zjednoczonymi przy projekcie tego typu, co tyczy się zwłaszcza systemu naprowadzania i magazynowania energii. Współpraca pomoże obu krajom dzielić się wiedzą i zasobami oraz opracować bardziej skuteczną i niezawodną broń rakietową. Jest to o tyle cenne, że tego typu railgun ma przeciwdziałać broni hipersonicznej, która stanowi nowe wyzwanie dla konwencjonalnych systemów obrony powietrznej.

Czytaj też: Japonia chce jeszcze bardziej zaawansowanych okrętów. Strażnicy morscy dostaną nowe możliwości

Dlatego właśnie japoński program railgun jest strategiczną i technologiczną inicjatywą, która odzwierciedla japońskie ambicje i innowacje w dziedzinie obronności. Tego typu system uzbrojenia zapewni Japonii nowe i potężne możliwości odstraszania i obrony przed potencjalnymi przeciwnikami oraz wspierania sojuszników i partnerów w regionie. O szczegółach tego, jak to Japonia uzbroiła okręt w działo przyszłości, możesz przeczytać tutaj. Znajdziesz tam nie tylko szczegóły japońskiego railguna, ale też wyjaśnienie tego, jak działa i dlaczego takie działo elektromagnetyczne jest lepszą alternatywą dla tradycyjnych dział, wykorzystujących proch w roli ładunków miotających.