Potężna i wszechstronna. Korea Południowa ma nową broń do zwalczania wrogich okrętów

Korea Południowa opracowała niszczyciela wrogich okrętów, który odmieni możliwości bojowe kraju. To jednak nie jedyna broń, którą w ostatnim czasie może pochwalić się to państwo.
Potężna i wszechstronna. Korea Południowa ma nową broń do zwalczania wrogich okrętów

Korea Południowa rozwija wszechstronny pocisk przeciwokrętowy

Wojskowe możliwości Korei Południowej szybko się rozwijają, czego najnowszym przykładem jest nowo opracowany pocisk Air-to-Ship Guided Missile-II (공대함유도탄-II). Wielofunkcyjne zdolności tej rakiety wskazują na solidny i wszechstronny system uzbrojenia, który może dostosować się do różnych wymagań misji. Wszystko sprowadza się do możliwości wymiany głowicy w zależności od charakteru misji, co w ogólnym rozrachunku przypomina system rakietowy francuskiej rakiety powietrze-powietrze MICA.

Czytaj też: Poskromią największe zagrożenie na wojnie. Izrael i Niemcy podali sobie ręce przy rozwoju nowej broni

Gdyby tego było mało, Air-to-Ship Guided Missile-II zawiera wielofunkcyjną głowicę naprowadzającą, która łączy zdolności RF, IIR i EO, czyli naprowadzania radarowego, termicznego i optycznego. Dzięki temu rakieta jest wszechstronna i może reagować na mnóstwo potencjalnych scenariuszy i celów, a choć brzmi to bardzo zaawansowanie, to rzut oka na inne systemy rakietowe rozwijane przez Koreę Południową, takie jak Hyunmoo, L-SAM czy Supersonic AShM, potwierdza zdolności kraju do tworzenia wielofunkcyjnych czujników.

Czytaj też: Wielki sukces Tajwanu. Ta broń może odmienić przyszłość kraju

Pod względem wielkości ten pocisk jest bardziej kompaktowy niż pierwotnie zakładano. Jego średnica mierzy od 350 do 400 mm, długość sięga 6 metrom, a waga dobija do około 940 kg. Według doniesień test silnika ramjet dla Air-to-Ship Guided Missile-II został pomyślnie zakończony 18 stycznia 2023 roku, a testowy start odbędzie się z myśliwca FA-50 w 2025 roku. Jednocześnie południowokoreańska agencja opracowuje pocisk rakietowy powietrze-powietrze dalekiego zasięgu o średnicy około 200 mm, który również będzie wykorzystywał ten sam silnik typu ramjet. Na służbę trafi z kolei wraz z myśliwcami KF-21 Block-II.