Poskromią największe zagrożenie na wojnie. Izrael i Niemcy podali sobie ręce przy rozwoju nowej broni

Pod koniec września Niemcy oraz Izrael podpisały porozumienie w kwestii szczególnej broni, co nie tylko przełoży się na wzrost możliwości Niemiec w zakresie obrony, ale też okazalsze powiązania między tymi dwoma krajami.
Poskromią największe zagrożenie na wojnie. Izrael i Niemcy podali sobie ręce przy rozwoju nowej broni

Arrow-3 dla Niemiec. Najnowsza umowa zapowiada znaczący wzrost możliwości obronnych naszego sąsiada

Niemcy i Izrael otworzyły nowy rozdział we współpracy obronnej 29 września 2023 roku, kiedy to w Berlinie oba kraje podpisały wspólne porozumienie dotyczące izraelskiego, najnowocześniejszego systemu obrony rakietowej. Mowa o systemie Arrow-3, który został zaprojektowany głównie do neutralizacji zagrożeń ze strony dalekosiężnych pocisków balistycznych. Według porozumienia Niemcy kupią od Izraela łącznie dwie baterie systemu Arrow-3, którego to pociski przechwytujące w przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów neutralizują zagrożenia poza atmosferą Ziemi.

Czytaj też: Niemcy ulepszają swoje myśliwce. Lotnictwo sąsiada będzie jeszcze potężniejsze

System Arrow-3 jest zaprojektowany do przechwytywania pocisków poza atmosferą Ziemi, używając do tego celu kinetycznej głowicy, co oznacza, że pocisk uderza bezpośrednio w zagrożenie podczas lotu w celu jego neutralizacji. Zanim to jednak nastąpi, wystrzelony efektor musi jakoś do celu dotrzeć, a wykorzystuje do tego dwustopniowy system napędowy na paliwo stałe, dzięki któremu może przelatywać do 2400 kilometrów. Jednym z głównych atutów Arrow-3 jest jego interoperacyjność, bo choć system ten jest potężny sam w sobie, to został zaprojektowany tak, aby działać bezproblemowo wraz z Arrow-2 niższego szczebla, który potrafi przechwytywać pociski w atmosferze Ziemi. Synergia między nimi zapewnia kompleksową tarczę przed szerokim spektrum zagrożeń powietrznych.

Warto jednak podkreślić, że najnowsza umowa między Niemcami oraz Izraelem to nie tylko zakup systemu. Oba kraje ewidentnie wiążą ze sobą przyszłość w dziedzinie systemów uzbrojenia, bo w ramach tej najnowszej transakcji o wartości około miliarda euro, Niemcy będą również miały dostęp do technologii i specjalistycznej wiedzy, którą Izrael zdobył na przestrzeni wieloletniego rozwoju systemów Arrow. Poza obroną przeciwrakietową oba kraje wyraziły zresztą chęć rozszerzenia wspólnych przedsięwzięć w obszarach o wzajemnym strategicznym znaczeniu.

Czytaj też: Niemcy dążą do zbrojeniowej supremacji. Państwo zbroi się w broń rodem z filmów science-fiction

W ogólnym rozrachunku Europa będzie coraz lepiej chroniona przed zagrożeniami balistycznymi, bo jak opisywaliśmy już wcześniej, państwa w Unii Europejskiej poniekąd dążą do ustanowienia “paneuropejskiego systemu obrony przeciwrakietowej” we własnych zakresach. Zapowiadany “obronny pięciokąt” obejmie system Arrow 3 w rękach Niemiec, 96 pocisków GEM-T systemu obrony powietrznej Patriot wykorzystywanego przez Holandię od 1987 roku, izraelski system Barak MX lub David’s Sling po dokonaniu decyzji przez Finlandię już za rok oraz nieokreślony system obrony powietrznej Łotwy i Estonii.