Ponoć zatopione okręty trudno zlokalizować. Ta marynarka wojenna pokazała, na co stać dzisiejszą technologię
Peruwiańska marynarka wojenna ma dostęp do sześciu wyjątkowych okrętów naukowo-badawczych, wśród których znajduje się Carrasco. Ten właśnie okręt wykorzystano podczas niedawnego ćwiczenia SIFOREX 2023, aby sprawdzić i zaprezentować światu to, jak wielki potencjał drzemie w obrazowaniu sonarowym w kwestii lokalizowania okrętów podwodnych, które utknęły na dnie morza. Był to więc swoisty test, jak Peruwianie mogą poradzić sobie podczas misji poszukiwawczo-ratowniczych swoich okrętów.
Czytaj też: Ten materiał sam się układa i wytwarza energię. Wyjątkowa technologia wygląda jak z przyszłości
Podczas demonstracji poszukiwawczo-ratowniczej okręt Carrasco próbował zlokalizować okręt podwodny unieruchomiony na dnie morza, którym to był okręt Pisagua S-33. Ten okręt podwodny typu 209 pochodzi z przełomu lat 70. i 80. ubiegłego wieku, mierzy 56,1 metra długości i 6,2 metra szerokości i jest jednym z dwóch, które to Peru kupiło przed ponad czterema dekadami z Niemiec. Wspominam o tym głównie z powodu jego stosunkowo niewielkich rozmiarów, które normalnie utrudniłyby jego wykrycie na dnie morza.
Czytaj też: Wodór jako odnawialne źródło energii? Z tą technologią to możliwe
Wygląda jednak na to, że obecny na pokładzie Carrasco osprzęt jest na tyle zaawansowany, że bez problemu nakreślił nie tylko ogólny zarys i kształt okrętu podwodnego, ale też jego dokładną orientację. Dane tego typu są wręcz kluczowe dla specjalistów do przeprowadzenia skutecznej operacji ratunkowej lub odzyskania okrętu z dna. Skąd biorą się te możliwości?
Czytaj też: Ukraina ma peleryny niewidki, które chronią żołnierzy wyjątkową technologią
Przede wszystkim z 12-kilohercowej echosondy wielowiązkowej EM 122, która została zaprojektowana do mapowania dna morskiego na głębokościach do 11000 metrów. Co ciekawe, na mierzącym 95 metrów długości i wypierającym 5000 ton okręcie Carrasco znalazł się również specjalny profiler poddenny SBP 120 firmy Kongsberg, który w połączeniu z EM 122 jest w stanie zapewnić obrazowanie warstw osadów i zakopanych obiektów pod dnem morskim do głębokości 500 metrów.