Tym wojskowym dronom nic nie umknie, a to wszystko dzięki sztucznej inteligencji

Shield AI, amerykańska firma zajmująca się m.in. tworzeniem systemów sterowania dla maszyn latających oraz Sentient Vision, australijska firma zapewniająca świadomość sytuacyjną opartą na sztucznej inteligencji, ogłosiły właśnie długoterminową umowę, której owocem jest system wojskowych dronów w formie idealnych szpiegów.
Tym wojskowym dronom nic nie umknie, a to wszystko dzięki sztucznej inteligencji

ViDAR w dronach V-BAT. Owoc współpracy Sentinel i Shield AI jest fenomenalny

Kiedy dwie firmy łączą siły, aby połączyć swoje największe osiągnięcia, możemy być pewni, że owoc tej współpracy nie będzie lichy. Tak też rzeczywiście jest w tym przypadku, bo połączenie dronów V-BAT z systemem ViDAR sprawia wrażenie duetu wręcz idealnego do misji związanych z rozpoznaniem, zwiadem i patrolowaniem. V-BAT firmy Shield AI to bezzałogowy system latający (UAS) pionowego startu i lądowania (VTOL), który może latać do 8 godzin i przenosić ładunek o masie do 4 kg, a jego najważniejszą aktualnie cechą jest oprogramowanie robiące użytek ze sztucznej inteligencji o nazwie Hivemind, które to umożliwia im autonomiczne wykonywanie złożonych misji bez polegania na GPS, łączach komunikacyjnych lub ludzkich operatorach. 

Czytaj też: Stworzyli największego drona i teraz pochwalili się nim przed światem

ViDAR jest z kolei skrótem od Video Detection and Ranging i sprowadza się do systemu, który kamerę do skanowania powierzchni oceanu i wykrywania obiektów niewidocznych dla ludzkiego oka lub konwencjonalnego radaru. ViDAR może identyfikować i klasyfikować obiekty, takie jak łodzie, statki, wieloryby, góry lodowe, a nawet ludzi w wodzie. Działa przy użyciu algorytmu sztucznej inteligencji, który analizuje strumień wideo z kamery i wykrywa wszelkie zmiany lub anomalie w pikselach. 

Czytaj też: Ukraina zaskoczyła. Takiego wojskowego drona kamikadze jeszcze nie widziałeś

Algorytm odfiltrowuje następnie szumy i zakłócenia spowodowane przez fale, chmury i odblaski słoneczne, a następnie podświetla interesujące obiekty. ViDAR może pokryć szeroki obszar do 80 kilometrów kwadratowych na godzinę i zapewnić operatorowi świadomość sytuacyjną w czasie rzeczywistym. Jednak to jego integracja z Hivemind firmy Shield AI jest najważniejsza, bo ten duet zapewnia najbardziej zaawansowany pakiet do realizowania misji zwiadowczych na świecie. 

Czytaj też: Ten unikalny dron bojowy wygląda jak wielka puszka ze śmigłami, ale wojskowi i tak się nim zachwycają

Wiemy, że system obejmujący drony V-BAT i ViDAR będzie dostarczany do Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, Australijskich Sił Obronnych i innych międzynarodowych klientów. W każdych rękach zapewni niebywałą świadomość sytuacyjną opartą na sztucznej inteligencji i autonomiczne możliwości dla różnych misji i domen. Aktualna umowa na dostawę jest wieloletnia i obejmuje wiele jednostek, z czego te pierwsze mają trafiać w ręce wojskowych od 2024 roku.