Procesory graficzne dla Radeonów RX 8000 wypatrzone. To mogą być układy RDNA 4

Nvidia pracuje nad serią GeForce RTX 5000, a AMD nad konkurencją, czyli Radeon RX 8000. Choć do premiery obu rodzin jeszcze sporo czasu, wypatrzono już pierwsze układy – GFX1200 oraz GFX 1201 – które prawdopodobnie opierają się na Navi 44 oraz Navi 48. To już przejście na RDNA 4.
Radeon RX 8000
Radeon RX 8000

Skąd właściwie przeciek na ten temat? Odpowiada za niego jeden z deweloperów pracujących przy projekcie LLVM. W opublikowanej podczas rozmowy informacji wspomniał o nazwach i numerach plików ELF dla rodziny GFX12, która obejmuje procesory graficzne GFX1200 oraz GFX 1201. Oto, co o nich wiemy.

AMD Radeon RX 8000 – wydajność na pierwszym miejscu

AMD RDNA 4 nachodzi wielkimi krokami i w sumie już od dłuższego czasu wyciekają kolejne informacje na ten temat. Nowa architektura graficzna przyniesie światu nowe układy Navi, które korzystają z kości Navi C4 i mają konstrukcję chipletową. Ale nie tylko to będzie odróżniać ją od RDNA 3. Została ona przemyślana przede wszystkim dla konstrukcji high-endowych, a więc musi zapewniać dużą wydajność. Nie zabraknie jednak i propozycji dla bardziej budżetowych konstrukcji oraz oczywiście tych ze średniej półki cenowej.

Dwa nowe układy Navi mają oznaczenia SKU Navi 44 oraz Navi 48. Można by pomyśleć, że są przeznaczone dla tych słabszych sprzętów, jednakże AMD już dawno temu poinformowało, że numeracja nie odzwierciedla możliwości układów. Dlatego u poszczególnych przedstawicieli RX 8000 można spodziewać się po prostu wszystkiego. A ponieważ mamy także liczne przecieki na temat RTX 50, AMD musi być konkurencyjne, a więc karty z RX powinny mieć co najmniej taką samą lub nawet lepszą wydajność.

RADEON RX 8000

Czytaj też: AMD chce lepszego świata dla graczy. Wszystko, co wiemy o kartach graficznych RDNA 4

Premiera RDNA 4 ma mieć miejsce w bliżej nieokreślonym miesiącu 2024 roku, a więc równie dobrze możemy być już blisko tego terminu, jak i jeszcze wiele miesięcy przed. Istotne jest to, że AMD stara się być konkurencyjne wobec wyraźnie dominującej na rynku Nvidii, dzięki czemu użytkownicy będą mieć wybór. Ponadto spodziewamy się nowych funkcji i możliwości, których nie ma w RDNA 3, na przykład niezwykle popularny ostatnio ray tracing czy zastosowanie sztucznej inteligencji.