Broń palna zmierza na śmietnik historii. Japonia pokazała, co ją zastąpi

Wygląda na to, że YouTube jest świetnym miejscem, aby pochwalić się swoimi osiągnięciami w zakresie uzbrojenia. Tak przynajmniej możemy sądzić po tym, co niedawno zrobiła Japonia, prezentując nagranie z testu wyjątkowego systemu, który odmieni broń na rynku.
Broń palna zmierza na śmietnik historii. Japonia pokazała, co ją zastąpi

Japonia pokazała, jak się strzela z railguna. Oto broń przyszłości

Japońska agencja wojskowa poczyniła znaczący krok na poletku rozwoju technologii uzbrojenia wojskowego, jak wynika z nagrania, na którym to państwo przetestowało swój autorski system railgun, czyli działa elektromagnetycznego. Ten rozwój stanowi kluczowy moment w strategii obronnej Japonii, pokazując zaangażowanie tego państwa w rozwój broni nowej generacji, bo potencjalnie broni wręcz rewolucyjnej ze względu na sposób miotania pocisków różnego kalibru.

Czytaj też: Tych problemów armii USA nie da się przemilczeć. Dark Eagle będzie dla niej superbronią

Działo elektromagnetyczne reprezentuje przełom w systemach broni, jako że wykorzystuje siły elektromagnetyczne zamiast chemicznych środków napędowych do wystrzeliwania pocisków. Ta technologia umożliwia wystrzeliwanie pocisków z prędkościami znacznie przewyższającymi tradycyjne systemy artyleryjskie, bo w grę wchodzi osiąganie przez pociski prędkości rzędu nawet 2230 m/s (6,5 Mach) podczas wylatywania z lufy. Gdyby tego było mało, railgun może potencjalnie strzelać na okazalsze dystanse, zwalczać zagrożenia szybciej dzięki wspomnianej prędkości, a do tego być znacznie tańszą i mniej niebezpieczną dla użytkownika alternatywą broni palnej.

Czytaj też: Rosja ma wyjątkową warstwę obronną. Jest potężna i niewidzialna… teoretycznie

W ostatnim teście japońskie działo elektromagnetyczne wykazało wytrzymałość na poziomie ponad 120 wystrzałów i zdolność do wystrzeliwania pocisku o wadze 320 gramów przy wykorzystywaniu na każdy strzał energii rzędu 5 MJ z przyszłymi celami skierowanymi na osiągnięcie 20 MJ. Innymi słowy, plany Japonii w tej kwestii są już raczej rozległe, a sam plan jej integracji na japońskich okrętach jest wyraźnym sygnałem jej aspiracji do utrzymania strategicznej równowagi wobec potencjalnych przeciwników w regionie.

Czytaj też: USA stały się jeszcze groźniejszym państwem. Chodzi o broń atomową

Wszystko przez to, że ta technologia nie tylko wzmacnia obronę morską, ale także oznacza zmianę w dynamice walki, oferując większą precyzję i reaktywność w odpowiedzi na ewoluujące zagrożenia. Warto jednocześnie podkreślić, że Japonia nie jest jedynym państwem, który planuje wdrożyć swojego rodzimego railguna na służbę wojskową.