Indie wzmocniły swoje wojsko. Żadne inne państwo nie ma takiego systemu

Indie wzmocniły właśnie swoje wojsko, przeprowadzając z sukcesem test ulepszonej wersji systemu rakiet przeciwlotniczych (SAM) Akash w wyjątkowym scenariuszu.
Indie wzmocniły swoje wojsko. Żadne inne państwo nie ma takiego systemu

Indie wysunęły się na prowadzenie w systemach obrony przeciwlotniczej

Służący od dawna w indyjskim wojsku system Akash jest kamieniem węgielnym strategii obrony przeciwlotniczej kraju, co ma zresztą zostać rozszerzone, jako że tamtejsza marynarka obecnie opracowuje wariant morski znaną jako Akash-NG. Ten zapewne skorzysta na ulepszonym już oryginale, o którego najnowszym teście dowiedzieliśmy się w połowie grudnia bieżącego roku.

Czytaj też: Wojsko USA chce przesyłać prąd bezprzewodowo. Miliony dolarów już na stole

Organizacja Badań i Rozwoju Obrony (DRDO) ogłosiła pomyślne przeprowadzenie testu przez Indyjskie Siły Powietrzne (IAF). Ten polegał na precyzyjnym zaangażowaniu czterech zagrożeń powietrznych z użyciem pocisków przeciwlotniczych wystrzelonych z systemu Akash średniego zasięgu, które to praktycznie jednocześnie trafiły w swoje cele w odległości 25 kilometrów, co możecie obejrzeć na poniższej wizualizacji.

Pomyślne zademonstrowanie zdolności wielocelowego systemu Akash stanowi znaczący kamień milowy dla Indii. Sam udany test umieszcza kraj na czele światowej technologii obronnej, bo system stał się oficjalnie pierwszym, który wykazał zdolność jednoczesnego angażowania wielu celów powietrznych na taką odległość. System Akash produkowany we współpracy przez m.in. Bharat Electronics Limited (BEL) i Bharat Dynamics Limited (BDL) jest więc dowodem na postępy Indii w krajowej technologii obronnej.

Czytaj też: Polska i jej wojskowe satelity. Co dzieje się z konstelacją MikroGlob

Jako że Akash został zaprojektowany tak, aby umożliwić pojedynczej baterii skuteczne zarządzanie wieloma celami, ta zdolność nie tylko zwiększa operacyjną efektywność systemu, ale także zapewnia strategiczną przewagę w szybko ewoluujących scenariuszach walki powietrznej. Jest to również stosunkowo nowy system, jako że został oficjalnie wprowadzony do indyjskiego lotnictwa w 2019 roku, wzmacniając obronę powietrzną narodu.

Czytaj też: Ten pocisk zmieni wiele. Ukraina chce pokazać światu swoją wojskową potęgę

W porównaniu z innymi systemami obrony przeciwlotniczej system Akash utrzymuje swoją pozycję jako SAM średniego zasięgu. Jego efektywność kosztowa i rodzimy rozwój oraz produkcja podkreślają wzrastającą potęgę Indii w technologii obronnej. Wprawdzie systemy takie jak Barak 8, S-400 i ciągle rozwijany LR-SAM oferują dłuższy zasięg i okazalsze zdolności przechwytywania na konkretnych wysokościach, ale to przystępność cenowa i skuteczność systemu Akash czynią go cennym elementem infrastruktury obronnej Indii. Pomyślny test stanowi więc znaczący krok naprzód w zdolnościach obronnych Indii.