Będzie niczym Thanos. Tak zaawansowanego myśliwca marynarka USA jeszcze nie miała

Aktualnie marynarka USA wykorzystuje dwa typy myśliwców – F/A-18E/F Super Hornet oraz F-35C Lightning II, ale ciągły rozwój sprzętu wojskowego sprawia, że na tej dwójce nie można się zatrzymać. Efekt? Dążenie do prawdziwego myśliwca nowej generacji F/A-XX, który będzie siał zniszczenie, niczym Thanos.
Będzie niczym Thanos. Tak zaawansowanego myśliwca marynarka USA jeszcze nie miała

Wielkie odrodzenie przyszłości lotnictwa marynarki USA. Finansowanie programu F/A-XX przywrócone

Kongres Stanów Zjednoczonych niedawno przywrócił finansowanie w wysokości miliarda dolarów na program F/A-XX Marynarki Wojennej USA. Ten ma na celu rozwój nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie myśliwca, który zastąpi F/A-18E/F Super Hornet do lat 30. XXI wieku. Samo ogłoszenie jest o tyle ważne, że wniosek budżetowy prezydenta na rok fiskalny 2024 zaproponował cięcie budżetu o 1 miliard dolarów, sugerując tym samym opóźnienie rozpoczęcia programu do 2025 roku, ale finalnie komitety nie zgodziły się na cięcie budżetu i przywróciły pełne finansowanie programu F/A-XX, podkreślając jego znaczenie dla przyszłości zdolności bojowych marynarki wojennej USA.

Czytaj też: Chiny pokazały USA swoją wyższość. Rozwiązały największy problem broni przyszłości

Bezzałogowy dron zatankował myśliwiec 5. generacji w locie, test z udziałem MQ-25 i F-35C
F-35C podczas tankowania

Program F/A-XX to nie tylko kolejny projekt rozwoju myśliwca. W rzeczywistości reprezentuje on skok w przyszłość walki powietrznej, bo oczekuje się, że F/A-XX, jako myśliwiec szóstej generacji, będzie posiadać takie zdolności, jak jeszcze wyższy poziom niewykrywalności przez wrogie radary, możliwość wchodzenia w prędkości supersoniczne bez dopalaczy, możliwość prowadzenia rozległej wojny sieciowej i potencjalnie tryb bezzałogowy. Wszystko to przy zachowaniu pełnej operacyjności zarówno z lotniskowcami, jak i bazami lądowymi.

Czytaj też: Armia USA ma nowe pociski. Wyrzutnie HIMARS stały się właśnie potężniejsze

W obliczu rosnących zagrożeń ze strony rozwijających się mocarstw pokroju Chin i Rosji w regionach takich jak Indo-Pacyfik i Europa, F/A-XX jest postrzegany jako kluczowy element przyszłej strategii marynarki USA. Aktualnie jednak szczegółowe projektowanie i specyfikacje F/A-XX są nadal w trakcie opracowywania, ale niektóre udostępnione koncepcyjne grafiki sugerują rewolucyjną konstrukcję pojedynczym silnikiem i ogromną luką wewnętrzną na broń.

Czytaj też: Nowa era dla myśliwców F-35. Tak wygląda przyszłość najpotężniejszych samolotów bojowych USA

Porównanie F/A-XX z istniejącymi myśliwcami, takimi jak F-35C i F/A-18E/F Super Hornet, jednoznacznie podkreśla jego zaawansowany charakter. Podczas gdy F-35C to myśliwiec piątej generacji, który już jest w służbie, F/A-XX jako myśliwiec szóstej generacji ma zaoferować jeszcze okazalsze połączenie najważniejszych cech. Wyższa prędkość, większy zasięg i zdolność do przenoszenia dużej ilości broni (wliczając to pociski hipersoniczne), to praktycznie już pewniki. Jak jednak będzie rozwijany ten program i co finalnie zapewni marynarce USA? Odpowiedź na to przyniesie tylko przyszłość.