Ten komputer pomógł pokonać nazistów. Odtajniono sekretne zdjęcia Colossus

Brytyjska agencja wywiadowcza GCHQ opublikowała nigdy wcześniej niewidziane zdjęcia Colossus, czyli pierwszego na świecie programowalnego, elektronicznego, cyfrowego komputera, który odegrał kluczową rolę w zwycięstwie aliantów w II wojnie światowej. 
Maszyna Lorenza

Maszyna Lorenza

Colossus – komputer, który zmienił bieg historii

Komputer Colossus został stworzony przez zespół pod kierownictwem brytyjskiego inżyniera Tommy’ego Flowersa, a jego projekt był pośrednio inspirowany dokonaniami Alana Turinga. W ogólnym rozrachunku był cudem swoich czasów, a jego powstanie było napędzane pilną potrzebą odczytania zaszyfrowanych wiadomości wymienianych między Adolfem Hitlerem, jego najwyższym dowództwem nazistowskim i najważniejszymi niemieckimi generałami. Nie przypominał jednak w żadnym stopniu tego, co dziś kojarzymy z komputerami, bo działał nie na tranzystorach, a na około 2500 lampach.

Czytaj też: DeepSouth – superkomputer, który dorówna ludzkiemu mózgowi

Jego główną funkcją było złamanie szyfru Lorenza, a więc rodzaju szyfrowania używanego przez Niemców do utrzymywania swoich planów i rozkazów w sekrecie. Dokonanie tego, co finalnie wpłynęło na przebieg II wojny światowej, umożliwiła przede wszystkim sama zaawansowana zdolność komputera do rozpoznawania wzorców i prowadzenia analizy statystycznej. To właśnie ona była kluczowa w rozgryzieniu ustawień dwunastu kół maszyny szyfrującej, co finalnie pozwoliło odczytywać zaszyfrowane nazistowskie wiadomości.

Jednym z najważniejszych osiągnąć komputera Colossus była jego rola w strategicznym oszustwie, które przekonało Hitlera, że lądowanie w ramach D-Day nastąpi w Pas De Calais, a nie w Normandii. Gdyby nie to, wyniki desantu byłyby znacznie gorsze dla aliantów i m.in. dlatego uznaje się ten komputer za “najważniejszą z maszyn do łamania kodów wojennych” w historii. Umożliwienie odczytywania kluczowych strategicznych wiadomości przesyłanych między nazistami w całej Europie było po prostu na wagę złota.

Czytaj też: Ten laptop zastąpił mi komputer. Test Acer Predator Helios 18

Poza wojennymi wyczynami spuścizna komputera Colossus rozciąga się na sam fundament współczesnej technologii komputerowej. Wiedza i innowacje zrodzone z tego projektu napędziły rozwój kolejnych przełomowych komputerów, takich jak np. Manchester Baby w 1948 roku, a więc pierwszy na świecie elektroniczny komputer z programowalną pamięcią. Jednak nawet pomimo tego Colossus pozostawał owiany tajemnicą przez całe dziesięciolecia po II wojnie światowej, bo samo jego istnienie stało się publicznie dopiero w 1975 roku. Paranoja zimnowojenna doprowadziła do demontażu ośmiu z dziesięciu komputerów tego typu, które znalazły się w Bletchley Park, a pozostałe dwie zostały zniszczone w latach 60. XX wieku. Teraz tamtejsze muzeum narodowe pozwala rzucić okiem na w pełni działającą rekonstrukcję tegoż komputera, oferując tym samym unikalne połączenie z tym nadzwyczajnym rozdziałem historii.

Czytaj też: Komputery kwantowe uporały się z istotnym problemem. Autorzy poprawki zaprezentowali jej działanie w praktyce 

To o tyle ważne, że komputer Colossus to nie tylko “wojenny bohater”, ale też pionier w sektorze maszyn obliczeniowych, a więc naszych dzisiejszych smartfonów, laptopó i komputerów. Jego zdolność do przeprowadzania skomplikowanych analiz statystycznych i obsługi zaszyfrowanych danych położyły podwaliny pod erę cyfrową. Warto o tym pamiętać zwłaszcza dziś, bo kiedy możemy popatrzeć na nowo opublikowane fotografie, widzimy na nich nie tylko maszynę, ale w pewnym sensie również początek ery cyfrowej, zrodzonej w środku wojny i tajemnicy, ale rozbrzmiewającej przez każde urządzenie i technologię, którą dziś używamy.