O takiej broni marzą dziś wojskowi. Obejrzyj w akcji potężnego pogromcę zagrożeń powietrznych

Potwierdził swoją skuteczność przed wieloma laty, zainteresował sobą szereg państw i okazał się na tyle elastyczny, że zaczął powstawać w innych wariantach. Oto w skrócie zaawansowany system obrony powietrznej Spyder w najnowszej konfiguracji All in One, którego to możemy właśnie podejrzeć w akcji na najnowszym nagraniu z oficjalnych testów.
O takiej broni marzą dziś wojskowi. Obejrzyj w akcji potężnego pogromcę zagrożeń powietrznych

Spyder All in One przetestowany. Nagranie z akcji udostępnił sam Rafael

Aktualnie system Spyder jest używany operacyjnie przez siły zbrojne kilku państw na całym świecie, zapewniając skuteczne rozwiązania w zakresie obrony powietrznej przed różnymi zagrożeniami powietrznymi, a w tym kierowanymi pociskami rakietowymi, bezzałogowymi statkami powietrznymi, samolotami, śmigłowcami i taktycznymi pociskami balistycznymi (TBM). System przechwytuje zagrożenia przy użyciu dwóch rodzin pocisków przechwytujących produkowanych również przez firmę Rafael, bo pocisków Python i Derby, ale do tej pory nie był specjalnie prosty w użytku przez rozdzielenie od siebie poszczególnych podsystemów. Wraz z wersją All in One takie coś poszło w niepamięć.

Czytaj też: Zaawansowane czołgi mają tajną broń, choć świat jeszcze o tym nie wie

Niedawno firma Rafael przeprowadziła pomyślnie test zaawansowanego systemu obrony powietrznej Spyder w najnowszej konfiguracji All in One. Sprawdzian miał miejsce pod egidą Dyrekcji Badań i Rozwoju Ministerstwa Obrony Izraela i polegał na przechwyceniu bezzałogowego statku powietrznego (UAV) w trudnym scenariuszu operacyjnym i osiągnięciu bezpośredniego trafienia. To z kolei miało być równoznaczne ze zneutralizowaniem zagrożenia, jako jednoznaczny dowód na potencjał drzemiący w takim systemie przeciwlotniczym.

Czytaj też: Chiny wyłączą czołgi przeciwnika na polu walki. Takiej broni nikt się nie spodziewał

RAFAEL jest światowym ekspertem i wiodącym twórcą systemów obrony powietrznej, które sprawdziły się w walce z niezliczoną liczbą zaawansowanych zagrożeń i na różnych dystansach. Do wiodących systemów obecnie używanych w Izraelu i na całym świecie należą Iron Dome, Spyder i David’s Sling. Sukces obecnego testu systemu Spyder All in One stanowi kolejny przełom technologiczny, którego pionierem był Rafael, dostarczając rozwiązania dostosowane do różnych ewoluujących zagrożeń na różnych obszarach.

Powodzenie testu jest znaczącym kamieniem milowym w rozwoju systemu przeciwko różnym zagrożeniom i pokazuje wyjątkową skuteczność systemu w przechwytywaniu trudnych zagrożeń wystrzeliwanych z ziemi. Jako znaczący podmiot przyczyniający się do bezpieczeństwa narodowego, Rafael będzie nadal opracowywać zaawansowane rozwiązania obrony powietrznej, które zawierają najnowszą technologię dla Sił Obronnych Izraela i swoich klientów na całym świecie
– stwierdził w materiale prasowym generał brygady Pini Yungman, wiceprezes wykonawczy i szef działu obrony powietrznej w firmie Rafael.

Czytaj też: Broń mikrofalowa, czyli jak Raytheon wyposaży wojska USA w coś wyjątkowego

Ta nowa konfiguracja systemy Spyder obejmuje zintegrowany radar, wyrzutnię, głowicę optoelektroniczną, zaawansowany system kierowania i dowodzenia oraz pociski przechwytujące Python i Derby, a wszystko na jednej platformie. Wedle firmy konfiguracja ta stanowi optymalne rozwiązanie w zakresie obrony powietrznej do obrony punktowej lub obszarowej, jako część baterii Spyder lub rozmieszczane niezależnie przy minimalnym zaangażowaniu użytkownika.