Niczym Dawid kontra Goliat. Obejrzyj wyjątkowe starcie z czołgiem na froncie

Na froncie nigdy nie jest uczciwie. Strona mająca technologiczną czy strategiczną przewagę wykorzysta ją zawsze bez zastanowienia, aby zniszczyć “tych drugich”. To właśnie powinno mieć miejsce w momencie, kiedy na polu bitwy ukraiński pojazd opancerzony stawił czoło znacznie potężniejszemu czołgu.
Wieża czołgu T-90

Wieża czołgu T-90

Niesamowita wygrana Ukrainy z grami wideo w tle. Wrogi czołg T-90M nie miał szans

W sieci pojawiły się nowe materiały wideo z frontu, które to ukazują kolejne zwycięstwo na koncie Ukrainy. We wsi Stepowe, której nagrany rejon wygląda, jak jedno wielkie pole bitwy, ukraiński pojazd pancerny M2A2 Bradley wdał się w bezpośrednią wymianę ognia ze znacznie potężniejszym rosyjskim czołgiem T-90M.

Czytaj też: Chiny chcą zmienić wojnę w mieście nowoczesną technologią

Powyższy materiał wspomina wprawdzie o zaangażowaniu w walkę dwóch ukraińskich M2A2, ale sama wymiana ognia sprowadziła się do pojedynku. Podczas niego załoga Bradleya wyjechała na spotkanie rosyjskiemu czołgowi, wystrzeliła serię pocisków ze swojego 25-mm działka i z powodu błędu Rosjan w celowaniu, uniknęła przeciwpancernego pocisku z 125-mm armaty czołgu. Takich problemów nie miał ukraiński strzelec, co widać z lepszej perspektywy na drugim nagraniu.

Czytaj też: Pogromcy czołgów prosto z Korei Południowej. Masowa produkcja Chungum ruszyła

Salwa pocisków (najpierw przeciwpancernych, a następnie wybuchowych) z 25-mm działka okazała się niszczycielska dla rosyjskiego T-90M. Pancerza wprawdzie nie przebiła, ale całkowicie unieruchomiła czołg, o czym opowiedział zresztą sam strzelec, powołując się na gry wideo, jako jego “nauczyciela” co do tego, w które elementy czołgu powinien strzelać.

Czytaj też: Ważą 4 tony i pamiętają naszych dziadków. Rosja zaczęła wykorzystywać kolosalne i archaiczne pociski

Nie jest to wcale przekoloryzowanie z jego strony, bo na rynku od lat znajdziemy gry wideo (np. World of Tanks), w których to dobrze odwzorowana walka między czołgami to główny element rozgrywki. W takich produkcjach rzeczywiście gracze “uczą się”, jak zwalczać czołgi. W tym szczególnym przypadku kluczowa okazała się wiedza na temat tego, jak można oślepić i unieruchomić T-90M. Kiedy załodze Bradley’a się to udało, nie tylko zapewniła sobie bezpieczeństwo, ale też otworzyła drogę do zaangażowania w pojedynek drona przeciwpancernego, który doprowadził do kompletnego zniszczenia T-90M, wymuszając na załodze ucieczkę. Czy to duże osiągnięcie? Sami oceńcie, zapoznając się z naszym artykułem na temat historii oraz możliwości właśnie rosyjskich czołgów T-90.