Wojskowa wieżyczka rodem z gry wideo. Onyx Sentry jest dokładnie tak zabójczy, jak myślisz

Dążenie do minimalizacji strat po “naszej stronie” i maksymalizacji strat po stronie “tych drugich” znalazło już dawno filar w postaci przeróżnych bezzałogowców. Onyx Sentry to jednak zupełnie inne podejście do realizacji tego typu dążenia.
Wojskowa wieżyczka rodem z gry wideo. Onyx Sentry jest dokładnie tak zabójczy, jak myślisz

Onyx prezentuje Sentry. To jeden wielki przełom w systemach zdalnego uzbrojenia

Firma Onyx zaprezentowała właśnie swój nowy bojowy produkt – Sentry. Ten przełomowy system zdalnego uzbrojenia jest uosobieniem połączenia kompaktowego projektu z najnowocześniejszą technologią na współczesnym polu walki. To nie tylko broń, a inteligentna platforma zaprojektowana do wykrywania i neutralizowania zagrożeń z bezprecedensową precyzją z całkowicie bezpiecznej pozycji.

Czytaj też: Wojsko czeka rewolucja. W USA zakończono testy sprzętu przyszłości

Istotą Sentry jest jego zdolność do działania jako mnożnik siły, zwiększający możliwości jednostek wojskowych poprzez zapewnienie zaawansowanego poziomu obserwacji i zaangażowania bez narażania personelu na niebezpieczeństwo. Sprawa ma się prosto – Sentry na trójnogim stojaku rozstawia się w odpowiednim miejscu (np. na tyłach czy w okolicy przejętych pozycji) jako “idealnego zwiadowcę”, aktywuje i po prostu czeka na polecenie. Świetnie obrazuje to poniższe nagranie.

Czytaj też: Powstał niewidzialny postrach wrogów USA. Oto najbardziej zaawansowany samolot wojskowy

W najgorszym scenariuszu jego cyfrowy system obrazowania (DIS) wyposażony w najnowocześniejszą technologię automatycznego wykrywania i rozpoznawania celów (ATD/ATR) wykryje wroga i poinformuje o tym operatorów. Jako że system obecny w Sentry jest w stanie ciągle wykonywać skany pola walki, identyfikować oraz klasyfikować potencjalne zagrożenia (wszystko to z wykorzystaniem SI), ułatwia szybkie i świadome podejmowanie decyzji, umożliwiając tym samym bardziej dynamiczną i skuteczną odpowiedź taktyczną. Operatorzy mogą albo przypisać każdej wieżyczce konkretne zadania, albo przejąć nad nią kontrolę.

Czytaj też: O takiej broni marzą dziś wojskowi. Obejrzyj w akcji potężnego pogromcę zagrożeń powietrznych

Stworzenie w pełni funkcjonalnej wieżyczki-strażnika Sentry przez Onyx oznacza znaczący postęp w dziedzinie systemów zdalnego uzbrojenia. Połączenie autonomicznego rozpoznawania celów, strategicznej elastyczności i bezproblemowej integracji z istniejącymi sieciami wojskowymi czyni z niego niezbędne narzędzie we współczesnym konflikcie zbrojnym. W miarę jak operacje wojskowe będą ewoluować wraz z postępem technologicznym, systemy takie jak Sentry będą odgrywać kluczową rolę w definiowaniu przyszłości walki, gdzie efektywność, precyzja i bezpieczeństwo są najważniejsze.