Elitarni żołnierze USA zacierają rączki. Zaawansowane śmigłowce do zadań specjalnych MH-6R nadchodzą

Miały być potężne i na wskroś nowoczesne śmigłowce Future Attack Reconnaissance Aircraft (FARA), ale po zakończeniu tego programu wojska USA ulepszone Małe Ptaszki wróciły do gry, jako idealne śmigłowce wojskowe dla Night Stalkers.
Elitarni żołnierze USA zacierają rączki. Zaawansowane śmigłowce do zadań specjalnych MH-6R nadchodzą

Little Bird MH-6R dla Night Stalkers. Z tych śmigłowców zaczną korzystać najlepsi z najlepszych w USA

Elitarna jednostka Armii USA, bo 160. Pułk Lotnictwa Operacji Specjalnych, znany jako Night Stalkers, ma otrzymać znaczące wzmocnienie w zakresie wykorzystywanego w misjach sprzętu, bo nowe śmigłowce Little Bird. Nadchodzący model, oznaczony jako MH-6R, jest częścią ambitnego programu Mission Enhanced Little Bird-X (MELB-X), który w pewnym sensie załata lukę powstałą po rezygnacji z programu FARA, którego owoce miały zastąpić około połowę wykorzystywanych aktualnie helikopterów Little Bird w tym właśnie pułku.

Czytaj też: Wyjątkowy myśliwiec USA jest szybszy niż twierdzi producent

Śmigłowce Little Bird odgrywają kluczową rolę w operacjach specjalnych USA od wielu dekad. Ich zdolność do nawigacji w ograniczonych środowiskach i szybkie możliwości rozmieszczenia uczyniły je niezastąpionymi dla Night Stalkers. Mowa tutaj szczególnie o modelach w konfiguracjach MH-6 do transportu lekkiego personelu i AH-6 do przeprowadzania prostych misji ataku. Program MELB-X ma na celu dalsze rozwijanie tych cech, poprawiając wydajność, trwałość i elastyczność operacyjną śmigłowców.

Czytaj też: Czołgi Abrams w akcji. Pancerna potęga z USA wjechała na ukraiński front

Wariant MH-6R reprezentuje kluczową ewolucję w serii śmigłowców Little Bird, które niezależnie od wersji są znane ze swojej wysokiej manewrowości podczas lotu, kompaktowego rozmiaru i wszechstronności w misjach operacji specjalnych. Ledwie co ogłoszona modernizacja wskazuje na znaczące zwiększanie ogólnych zdolności operacyjnych oryginałów, z czego pierwszy unowocześniony śmigłowiec ma zostać dostarczony w 2025 roku fiskalnym. Chociaż szczegółowe informacje na temat pakietu modernizacyjnego MELB-X pozostają ograniczone, najpewniej będzie on opierać się na ciągłych ulepszeniach wprowadzanych do Little Birds od lat 80. z małą szansą na ulepszenie silnika do hybrydowego układu (spalinowo-elektrycznego).

Czytaj też: Oto tajna broń USA. Rozpęta piekło na terenie wroga, a nie ma nic wspólnego z atomem

Obecne wersje Block III w przypadku modeli AH/MH-6M już dysponują sześciołopatowymi wirnikami, zwiększonymi masami startowymi, wzmocnionymi kadłubami, nowymi radiami, zbiornikami paliwa oraz siedzeniami. Innymi słowy, potencjał konfiguracji Block IV jest przeogromny, a szereg innych programów sugeruje, że SOCOM jest skoncentrowany na wykorzystaniu istniejących platform, ale też eksploracji nowoczesnych technologii, bo pionowzlotów i dronów. Sama decyzja o inwestycji w program MELB-X wskazuje na uznanie unikalnych zdolności, jakie śmigłowce Little Bird wniosą do misji operacji specjalnych.