Nad Wisłą ruszą badania, jakich dotąd nie było. Długowieczne baterie będą w naszych rękach

Nauka jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa w kwestii tego, jak długowieczne potrafią być baterie w wielu zastosowaniach, od samochodów elektrycznych po elektronikę osobistą. Polski naukowiec z Poznania otrzymał grant ERC Proof of Concept, aby przekonać rynek magazynów energii do atrakcyjności swojego wynalazku, nad którym pracował przez minione lata.
Polski naukowiec uzyskał grant, w ramach którego będzie prowadził badania nad długowiecznymi bateriami

Polski naukowiec uzyskał grant, w ramach którego będzie prowadził badania nad długowiecznymi bateriami

Dr hab. inż. Krzysztof Fic z Politechniki Poznańskiej uzyskał grant ERC Proof of Concept, który umożliwi mu prowadzenie 18-miesięcznego projektu badawczego skupionego wokół komercjalizacji najnowszego wynalazku, jaki ma odmienić branżę magazynów energii (w tym akumulatorów i baterii) nie do poznania.

Czytaj też: Polacy stworzyli fantastyczną baterię. Zadziwiające rozwiązanie nie wykorzystuje ciepła

Mowa tutaj dokładnie o kondensatorze elektrochemicznym, który charakteryzuje się wysoką energią, imponującą mocą właściwą oraz dużą trwałością cykliczną – czytamy w komunikacie prasowym Politechniki Poznańskiej. Zaczynem do tych badań był poprzedni grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), który realizowany był przez Krzysztofa Fica w latach 2017-23.

Baterie ulegają procesom starzenia się i dobrze jest opracować takie rozwiązanie, które odłoży ten proces jak najdalej w czasie

Długowieczne baterie będą opracowywane pod okiem polskiego naukowca

Naukowiec przyznaje w rozmowie z PAP, że podczas tego projektu badawczego przyglądał się on elektrolitom i elektrodom działającym w urządzeniach oraz szukał przyczyn, dlaczego baterie ulegają procesowi starzenia się. „Wraz z zespołem zaproponowaliśmy skierowanie reakcji chemicznej na inny tor, co umożliwiło opracowanie innej technologii magazynowania energii.” Teraz ona będzie dokładnie analizowana wespół z ekspertami z Unii Europejskiej, Szwajcarii i Japonii – podaje Forum Akademickie.

Czytaj też: Po co komu baterie? Z tym urządzeniem przestaną być potrzebne

Warto dodać, że podczas badań nad komercyjnym zastosowaniem kondensatora elektrochemicznego będzie skupiona uwaga także na innych materiałach bazowych niż litowy. Krzysztof Fic dodaje, że tak naprawdę potencjalnych materiałów jest wiele. Wymienia tutaj chociażby sód, potas, jak również technologię ogniw cynkowych i cynkowo-powietrznych.

W przypadku informowania o takich pracach badawczych trzeba także zwrócić uwagę na to, że nie prowadzą one od razu do wyprodukowania finalnego produktu, który znajdzie się w sprzedaży. Są to badania podstawowe, których wyniki mogą zainteresować przemysł i biznes. Miejmy nadzieję, że po upływie 18 miesięcy znajdą się chętni do przetestowania nowego rozwiązania.

Czytaj też: Mało kto wie, że produkują także w Polsce. Szwedzka firma wypuści baterie bez litu

A po co nam w ogóle wyjątkowo długowieczne baterie? Nie chodzi tutaj tylko o wydłużenie żywotności akumulatorów stosowanych w samochodach elektrycznych czy telefonach, ale również o zapewnienie stabilnej technologii dla branży kosmicznej i militarnej – tłumaczy Fic dla PAP. Wyobraźmy sobie, że wysyłamy w kosmos baterię, która ma zapewnić zasilanie na długie lata, a w rezultacie po kilkunastu miesiącach nie nadaje się ona do użytku. Zaprojektowanie wytrzymałych magazynów energii jest zatem istotne dla naprawdę wielu sektorów.